مقاله ای کامل و جذاب در مورد آموزش جوجه کشی بوقلمون - شرکت تخم نطفه دار

آشنایی با تمامی شرایط جوجه کشی بوقلمون

دستگاه جوجه کشی بوقلمون

تخم نطفه دار غاز

جوجه کشی بوقلمون مهم‌ترین کاری است که پروش دهنده باید بتواند تمامی شرایط و امکانات لازم برای آن را مهیا کند. ازآنجاکه بوقلمون از سنگین‌وزن‌ترین پرندگان جهان می‌باشد، میزان باروری تخم نطفه دار بوقلمون حاصل از جفتگیری کم است به همین دلیل در پرورش بوقلمون نیاز شدیدی به تلقیح مصنوعی احساس می‌شود. افرادی که شرایط دوره نگهداری قبل از دوره جوجه کشی بوقلمون را نادیده می‌گیرند بعد از طی دوره جوجه کشی متوجه اشتباه خود می‌شوند چون درصورتی‌که رطوبت و دمای دوره نگهداری تنظیم نباشد، نرخ هچ تخم‌های نطفه دار بوقلمون افت شدیدی پیدا می‌کند و این اتفاق برای پرورش‌دهنده‌ای که هزینه زیادی برای این کار لحاظ کرده است، یک شکست بزرگ محسوب می‌شود. جوجه کشی بوقلمون در پرورش صنعتی بیشتر از هر چیز دیگر اهمیت دارد و دلیل آن این است که همه افراد متوجه اهمیت گوشت و تخم بوقلمون در سبد غذایی مردم شده‌اند به همین دلیل دیگر این کار را صرفاً به‌عنوان تفریح و سرگرمی انجام نمی‌دهند. ما قصد داریم در ادامه، تمامی شرایط لازم برای داشتن یک دوره نگهداری و جوجه کشی بوقلمون موفق را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. اگر سؤالاتی در این زمینه دارید، ادامه مطلب را از دست ندهید:

 

 

نگاهی مختصر به نحوه تولیدمثل بوقلمون

بوقلمون ماده پس از رسیدن به سن بلوغ، شروع به تخم‌گذاری می‌کند و برای این کار نیازی به جفت‌گیری با یک نر ندارد. ولی وقتی صحبت از جوجه کشی بوقلمون می‌شود، منظور از تخم، تخم نطفه دار بوقلمون است. تخمی که دارای نطفه است و هنگام قرار گرفتن در معرض رطوبت و حرارت شروع به رشد سلولی می‌کند. عمل جفت‌گیری بوقلمون‌ها با خرامیدن بوقلمون نر آغاز می‌شود و یک نر برای باروری ۳ تا ۵ ماده کافی است.

بوقلمون نری که در طول سال جفت‌گیری انجام داده است، برای بارور کردن ماده‌های سال بعد انتخاب مناسبی نیست چون به علت تولید اسپرم زیاد در سال جاری، میزان باروری آن دچار افت شدیدی شده است.

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد، بدن سنگین یک مانع بزرگ برای بارور شدن تخم‌ها می‌باشد به همچنین دلیل استفاده از روش تلقیح مصنوعی عاقلانه‌ترین کاری است که یک پرورش‌دهنده می‌تواند انجام دهد. تلقیح مصنوعی به معنای جمع‌آوری اسپرم بوقلمون نر قوی و انتقال آن به دستگاه تناسلی بوقلمون ماده است. برای این‌که این عمل با موفقیت انجام شود، هر دو بوقلمون باید با استفاده از ماساژ تحریک شوند تا به نوع مجازی عمل جفت‌گیری را تجربه کنند.

به‌طور متوسط هر بوقلمون مولد سالانه ۴۰ تا ۵۰ تخم نطفه دار تولید می‌کنند که اگر بیشتر از این باشد، به خاطر ناباروری یا کیفیت نامناسب قابلیت جوجه کشی پایینی دارند و حتی بسیاری از جوجه‌های به دنیا آمده بعد از تولد می‌میرند؛ ولی لقاح مصنوعی و حفظ قدرت اسپرم‌ها امکان تولید جوجه‌های زیادی را در طول سال فراهم می‌کند.

ویژگی‌های تخم بوقلمون

وزن: ۸۵ گرم

طول: ۶۴ میلی‌متر

عرض: ۴۷ میلی‌متر

 

 

بررسی شرایط دوره نگهداری و جوجه کشی بوقلمون

جوجه کشی بوقلمون همانند هر پرنده دیگر، به دو صورت طبیعی و مصنوعی انجام می‌شود که هرکدام سختی‌ها و حساسیت‌های مخصوص خود را دارند.

جوجه کشی طبیعی توسط خود ماده انجام می‌شوند و دقت داشته باشید که بوقلمون ماده سالم و مناسبی را برای این کار انتخاب کنید تا جنین‌ها از هر نوع بیماری و آلودگی در امان بمانند. این مدل جوجه کشی باید در یک محیط خلوت و ساکت انجام شود و تأمین غذا به‌گونه‌ای باشد که بوقلمون ماده برای تهیه غذا مجبور به ترک تخم‌ها نباشد. بوقلمون ماده‌ای که مشغول به جوجه کشی تخم‌ها است تا تمام شدن دوره جوجه کشی (۲۸ تا ۳۵ روز) تخم‌گذاری دیگری انجام نمی‌دهد و این به‌نوعی از توسعه کسب‌وکار جلوگیری می‌کند. همچنین امنیت تخم‌ها در زیر بوقلمون ماده به‌صورت کامل برقرار نیست و دلایل زیادی وجود دارد که تخم‌ها به‌صورت اتفاقی دچار خوردگی یا شکستگی شوند. همچنین هزینه تغذیه بوقلمون‌ها حین جوجه کشی نسبت به دیگر مواقع بیشتر است چون مرغ‌ها نباید به فضای باز بروند و با چِرا قسمتی از رژیم غذایی خود را تکمیل کنند.

از دیگر معایب جوجه کشی طبیعی می‌توان به این نکته اشاره کرد که بوقلمون ماده دارای ظرفیت کمی است و حداکثر ۱۵ جوجه طی یک دوره به دنیا می‌آیند که دستگاه جوجه کشی متناسب با ظرفیت خود قادر به جوجه کشی تخم نطفه دار بیشتری است.

جوجه کشی مصنوعی با استفاده از دستگاه انجام می‌شود و تمامی شرایط لازم برای رشد جنین مانند حرارت و رطوبت تحت کنترل پرورش‌دهنده است که این‌یک امتیاز بسیار بزرگ است. شما هنگام استفاده از دستگاه جوجه کشی، دیگر نیازی به بوقلمون ماده ندارید و بوقلمون‌های ماده موجود در گله هرچقدر که می‌خواهند، می‌توانند با بوقلمون نر جفت‌گیری کنند و تخم‌های نطفه دار زیادی را در اختیار شما قرار دهند که این معجزه جوجه کشی بوقلمون با استفاده از دستگاه است.

رسیدگی به نظافت و ضدعفونی دستگاه جوجه کشی با دقت بیشتری انجام می‌شود و تحت کنترل پرورش‌دهنده است که این باعث می‌شود جنین‌ها در حین جوجه کشی بوقلمون با اتفاق غیرقابل‌پیش‌بینی مانند شکستگی و خوردگی روبرو نشوند و به رشد خود ادامه دهند.

هزینه نگهداری از دستگاه خیلی کمتر از هزینه تأمین تغذیه مناسب و به‌موقع برای بوقلمون ماده است و همین باعث می‌شود که هزینه خرید یک دستگاه جوجه کشی در بلندمدت اصلاً به چشم نیاید چون سود حاصل از جوجه کشی با دستگاه خیلی بیشتر است.

 

 

شرایط دوره نگهداری تخم نطفه دار بوقلمون

اکثر پرورش‌دهنده‌ها ترجیح می‌دهند که برای صرفه‌جویی در مصرف برق و انرژی، تعداد زیادی از تخم‌ها را در انبار ذخیره کنند و سپس همه آنها را صورت یکجا و هم‌زمان در داخل دستگاه جوجه کشی قرار دهند. اگر شما نیز از این دسته افراد هستید باید توجه داشته باشید که اگر شرایط لازم برای این دوره را رعایت نکنید هیچ فرقی بین تخم‌های نطفه دار شما و تخم‌های بدون نطفه وجود نخواهد داشت چون هردوی آنها به جوجه تبدیل نمی‌شوند.

هنگام جمع‌آوری تخم‌ها از دستکش استفاده کنید تا آلودگی و چربی‌های موجود روی دست‌های شما، منافذ پوسته تخم‌ها را مسدود نکند. همچنین تخم‌هایی که آغشته به فضولات و خون هستند به‌هیچ‌وجه برای جوجه کشی بوقلمون مناسب نیستند چون برای تمیز شدن نیاز به آب و مواد شوینده دارند و استفاده از این مواد باعث از بین رفتن پوشش محافظ پوسته می‌شود و این خطر بزرگی برای جنین در حال رشد محسوب می‌شود.

دما و رطوبت ایده ال برای دوره نگهداری بوقلمون به ترتیب ۱۵ درجه سانتی‌گراد و ۶۵ درصد است. اگر میزان رطوبت محیط را به‌درستی تنظیم نکنید، نطفه دچار مشکل می‌شود. به این صورت که کمبود رطوبت باعث از بین رفتن بیش‌ازحد مایعات تخم می‌شود و زیاد بودن رطوبت هم باعث کپک‌زدگی محتویات تخم می‌شود.

زرده باید همیشه روی سفیده معلق بماند و یکنواخت ماندن می‌تواند تمامی شرایط لازم برای چسبیدن زرده به پوسته داخلی و توقف رشد جنین را فراهم کند به همین دلیل هرچند ساعت یک‌بار تخم‌ها را به‌اندازه ۴۵ درجه بچرخانید. وضعیت تخم‌ها را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که قسمت پهن آنها رو به بالا و قسمت باریک آنها رو به پایین باشد.

مناسب‌ترین دوره برای نگهداری تخم نطفه دار بوقلمون ۰ الی ۷ روز است. اگر تخم‌ها را بیشتر از ۷ روز نگهدارید، باید بدانید که با دست خودتان قابلیت جوجه کشی آنها را از بین می‌برید.

 

 

شرایط دوره جوجه کشی بوقلمون

به‌طورکلی هدف استفاده از دستگاه جوجه کشی افزایش سود و درآمد می‌باشد و شخصی که برای تفریح مشغول به پرورش بوقلمون است نیازی به دستگاه ندارد.

دوره جوجه کشی بوقلمون، بسته به نژاد آن، ۲۸ تا ۳۵ روز است و جنین‌ها در این دوره نیاز به حرارت و رطوبت دقیقی دارند تا به رشد خود ادامه دهند و به یک جوجه سالم تبدیل شوند. دوره جوجه کشی بوقلمون به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود که دوره ستر ۲۵ روز و دوره هچر ۳ روز طول می‌کشد. دما و رطوبت این دو دوره کمی متفاوت است.

دما و رطوبت ایده­ال برای دوره ستر جوجه کشی بوقلمون ۳۷٫۵ درجه سانتی‌گراد و ۵۸ – ۵۴ درصد است. در دوره هچر کمی اوضاع فرق می‌کند و دما و رطوبت ایده­ال برای این دوره ۳۶٫۵ درجه سانتی‌گراد و ۷۵ – ۶۶ درصد است. دلیل افزایش رطوبت در دوره هچر این است که جوجه‌ها هنگام بیرون آمدن از پوسته دچار خونریزی نشوند و به خاطر خیس بودن راحت‌تر از پوسته جدا شوند.

چرخاندن تخم‌ها یکی از اقدامات اصلی دوره جوجه کشی بوقلمون است. اگر دستگاه شما بدون ترنر است، مجبور هستید که عمل چرخش را به‌صورت دستی و به‌صورت حداقل ۳ بار در روز انجام دهید که این کار نیز به‌نوبه خود معایبی دارد. مشکلی اصلی چرخش دستی این است که درب دستگاه به‌طور مداوم باز و بسته می‌شود و تنظیمات حرارت و رطوبت به هم می‌خورد.

تفکیک تخم‌های نطفه دار و بدون نطفه نقش مهمی در حفظ سلامتی جنین‌ها دارد. به این صورت که اگر در دوره جوجه کشی بوقلمون کاری به تخم‌های بدون نطفه نداشته باشید، گازهای مضر خارج‌شده از آنها زندگی جنین‌ها را خطر می‌اندازد. نور آزمایی با استفاده از یک چراغ‌قوه انجام می‌شود و پرورش‌دهنده باید بتواند با تابش نور، میزان رشد سلولی جنین را شناسایی کند. اگر هنگام نور آزمایی با تخمی روبرو شدید که هیچ نشانی از رگ و سلول در آن وجود ندارد، بلافاصله آن را از دستگاه خارج کنید تا آسیبی به‌سلامتی جنین‌های در حال رشد وارد نکند.

 

 

نتیجه‌گیری

جوجه کشی بوقلمون از مهم‌ترین کارهایی است که پرورش‌دهنده باید با تمامی شرایط آن آشنا باشد تا بتواند کسب‌وکار خود را توسعه بدهد و به سود بیشتری دست پیدا کند. شرایط نگهداری و جوجه کشی بوقلمون نیاز به‌دقت و حساسیت زیادی دارند تا دست‌به‌دست هم بدهند و جوجه‌های سالمی را به پرورش‌دهنده تحویل دهند. قبل از هرگونه اقدام باید دستگاه جوجه کشی بوقلمون باکیفیت و تخم‌های نطفه دار با درصد باروری بالا تهیه کنید سپس با جوجه کشی آنها استارت کار خود را بزنید. برای داشتن یک خرید مطمئن، در مورد محصولات موجود در بازار تحقیق کنید و بعد از کسب اطمینان، نسبت به خرید اقدام کنید. شرکت تخم نطفه دار، پیشرو صاحب‌نام در فروش تخم نطفه دار بوقلمون در خدمت شما مشتریان عزیز است. تخم‌های نطفه دار این شرکت از مزارع کاملاً بهداشتی جمع‌آوری و تحت شرایط بهینه نگهداری می‌شوند و آماده عرضه به شما عزیزان می‌باشند.

 

برای تهیه مرغوب‌ترین تخم‌ نطفه دار بوقلمون و همچنین جهت دریافت راهنمایی برای پرورش و نگهداری بوقلمون می‌توانید با مشاوران و کارشناسان باتجربه شرکت تخم نطفه‌دار تماس حاصل فرمایید.

 

شماره تماس: ۰۹۱۰۱۴۱۰۸۵۴

منبع

ویکی پدیا

تخم نطفه دار

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *