بررسی دقیق‌تر دستگاه جوجه‌ کشی صنعتی

دستگاه جوجه کشی صنعتی

دستگاه جوجه‌ کشی صنعتی نقش مهمی در توسعه کسب‌وکار پرورش طیور دارد. به این صورت که اگر پرورش‌دهنده قصد دارد که کار خود را به‌صورت تجاری دنبال کند، باید یک دستگاه جوجه‌کشی صنعتی با ظرفیت قابل‌قبول تهیه کند و با استفاده از آن جوجه‌های سالم بیشتری را تولید کند. دستگاه‌ جوجه‌ کشی صنعتی دارای قسمت‌های مهمی است که کیفیت آن درگرو درست کار کردن همه‌ی این بخش‌ها است. درواقع، منظور کلی از دستگاه جوجه ‌کشی صنعتی، دستگاهی است که ظرفیت بیشتری نسبت به دیگر دستگاه‌ها دارد و با استفاده از آن، تخم‌های زیادی به‌صورت هم‌زمان به جوجه تبدیل می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ویژگی‌ها، طرز کار، نوع استفاده و انواع دستگاه جوجه ‌کشی صنعتی، ادامه مطلب را از دست ندهید:

برای تهیه تخم نطفه دار کلیک کنید.

بررسی مختصر دستگاه جوجه‌ کشی صنعتی

پرورش‌دهندگانی که در مزارع و سالن‌های پرورشی مشغول به کار هستند برای جوجه‌ کشی تخم‌های نطفه دار تولیدی خود از دستگاه جوجه ‌کشی صنعتی و نیمه‌صنعتی استفاده می‌کنند. دلیل اصلی استفاده از این دستگاه‌ها، ظرفیت بالای آن‌هاست چراکه میزان تولید سالن‌های تجاری بسیار بالاست و اکتفا به مرغ‌ها یا دستگاه‌های ارزان‌قیمت و کوچک، کار چندان منطقی و درستی نیست. پرورش‌دهنده با استفاده از دستگاه جوجه‌ کشی صنعتی می‌تواند صدها و هزاران تخم نطفه دار را به‌صورت هم‌زمان و یکجا به جوجه تبدیل کند.

این دستگاه‌ها در انواع مختلفی موجود می‌باشند و پرورش‌دهنده می‌تواند متناسب با بودجه و ظرفیت موردنیاز خود در این زمینه بهترین تصمیم را بگیرد و کار خود را شروع کند. ویژگی مشترک بین دستگاه‌های جوجه ‌کشی صنعتی، نوع چرخش تخم‌ها است.

هنگام انتخاب دستگاه جوجه‌کشی باید نوع عملکرد و میزان ظرفیت آن را مدنظر قرار دهید تا به‌خوبی از عهده مدیریت سالن پرورشی خود بربیایید.

از ویژگی‌های اکثر دستگاه جوجه‌ کشی صنعتی می‌توان به هچ آسان، دست‌کاری راحت‌تر، استفاده برای هر نوع طیور، صفحه هوشمند و جنس باکیفیت اشاره کرد که همین ویژگی‌ها باعث می‌شود که پرورش‌دهنده بابت هزینه‌ای که برای خرید دستگاه جوجه‌ کشی صنعتی پرداخت کرده است، پشیمان نشود و روزبه‌روز با دریافت سود بیشتر گام‌های قوی‌تری در این زمینه بردارد.

دستگاه‌های جوجه ‌کشی صنعتی که از صفحه‌نمایش هوشمند بهره می‌برند، کار را برای مسئولان راحت‌تر می‌کند. به‌عنوان‌مثال، مجهز بودن به‌اندازه دقیق حرارت، رطوبت و دکمه‌های مربوط به چرخش و نوردهی باعث می‌شود که تنظیمات لازم برای رشد جنین‌های موجود در داخل تخم‌ها با دقت بیشتری دنبال شود.

از امکانات صفحه‌نمایش دستگاه جوجه‌ کشی صنعتی می‌توان به تنظیمات رطوبت و حرارت، روز جوجه‌کشی، دکمه‌های چرخش و نوردهی و … اشاره کرد.

فن تهویه این دستگاه به‌صورت اتوماتیک کار می‌کند و این ویژگی در کنار خاصیت چرخش خودکار باعث می‌شود که نرخ هچ تخم‌های نطفه دار تا حد زیادی افزایش پیدا کند. در ادامه به بررسی دقیق‌تر ویژگی‌های مربوط به هر بخش می‌پردازیم:

بدنه دستگاه جوجه ‌کشی صنعتی

شاید با خودتان فکر کنید که بدنه تأثیری روی نرخ هچ تخم‌ها و میزان سلامتی جوجه‌ها ندارد ولی این یک تصور کاملاً اشتباه است چون دما، رطوبت و گردش هوا، مهم‌ترین فاکتورهای تأثیرگذار روی نرخ هچ هستند و اگر جنس بدنه خوب نباشد یا ساختار اشتباهی داشته باشید، حرارت و رطوبت موردنیاز جنین‌ها از محفظه خارج می‌شوند و این اتفاق باعث افت عملکرد جوجه‌ها می‌شود.

از محبوب‌ترین مواد مورداستفاده در ساخت دستگاه جوجه‌ کشی صنعتی می‌توان به فلز و PVC اشاره کرد چون عایق‌بندی و جنس آنها باعث می‌شود که هم طول عمر دستگاه افزایش پیدا کند و هم اینکه رطوبت و حرارت لازم برای رشد جنین‌ها در داخل محفظه قرار می‌گیرد و به بیرون نفوذ نمی‌کند.

بهتر است به این نکته نیز توجه داشته باشید که فلزها هنگام ارتباط طولانی‌مدت با رطوبت دچار زنگ‌زدگی می‌شوند و این اتفاق، تأثیر بدی روی نرخ هچ تخم‌ها می‌گذارد به همین دلیل است که امروزه اکثر پرورش‌دهندگان دستگاه جوجه ‌کشی صنعتی با جنس بدنه PVC را ترجیح می‌دهند.

برد مغز دستگاه جوجه کشی صنعتی

برد دستگاه مسئول کنترل کل سیستم است و تمامی اقدامات از طریق این برد اعمال می‌شود. هرچقدر که دقت برد دستگاه بالاتر باشد، تنظیمات رطوبت، حرارت و … با دقت بیشتری انجام می‌شود. ورودی برد دستگاه جوجه ‌کشی صنعتی، داده‌های دریافتی از سنسورها است و این برد با اندازه‌گیری و تحلیل میزان رطوبت، حرارت و هوای حاکم بر محفظه دستگاه، نسبت به تنظیم این عوامل اقدام می‌کند.

سیستم‌های مربوط به تهویه، گرما و رطوبت

جنین‌های موجود در داخل دستگاه جوجه ‌کشی صنعتی زمانی به‌طور کامل رشد می‌کنند که از رطوبت و حرارت کافی برخوردار باشند و اینجاست که توجه به کیفیت سیستم رطوبت رسانی و گرمایشی اهمیت پیدا می‌کند.

با توجه به این‌که ظرفیت دستگاه جوجه‌ کشی صنعتی در مقایسه با سایر دستگاه‌ها بالا است، چرخش تخم‌های نطفه دار به‌صورت دستی کار چندان درست و منطقی نیست چون امکان چرخش ناقص یا عدم چرخش برخی تخم‌ها وجود دارد به همین دلیل سیستم چرخش نیز نقش مهمی در سلامتی جنین‌های موجود در داخل تخم‌ها دارد.

حرکت آهسته تخم‌ها هنگام چرخش یک امتیاز مثبت است چون در این صورت هم وضعیت جنین‌ها به‌خوبی تغییر می‌کند و هم این‌که احتمال آسیب دیگی تخم به حداقل می‌رسد.

 

 

لوازم جانبی دستگاه جوجه‌ کشی صنعتی

با این‌که جنین‌های موجود در داخل تخم‌های نطفه دار با دریافت رطوبت، حرارت و اکسیژن کافی رشد می‌کنند و به جوجه تبدیل می‌شوند ولی وجود برخی از لوازم جانبی در کنار دستگاه جوجه‌ کشی صنعتی باعث راحت‌تر شدن کنترل دستگاه و دست‌کاری تخم‌ها می‌شود. در ادامه به بررسی برخی از این لوازم جانبی می‌پردازیم:

 

دستگاه چرخش خودکار تخم

ترنر خودکار ستگاه جوجه کشی صنعتی

 این دستگاه هر ۴ ساعت یک‌بار تخم‌ها را به‌صورت خودکار می‌چرخاند و این نظم باعث افزایش نرخ هچ می‌شود. استفاده از این دستگاه، تماس دستی با تخم‌ها را از بین می‌برد و آلودگی و بیماری جنین‌ها و همچنین احتمال شکستگی تخم‌ها را به حداقل می‌رساند.

 

 

کیت فن دار مخصوص دستگاه هوای اجباری

کیت تهویه

این کیت گردش مداوم جریان هوای گرم را بهبود می‌بخشد و باعث پخش یکنواخت حرارت می‌شود. این کیت مناسب دستگاه‌هایی است که در محیطی با تغییرات دمای زیاد قرارگرفته‌اند.

 

 

کندلر تخم

کندلر تخم

این دستگاه برای بررسی رشد سلولی جنین‌های موجود در داخل تخم‌ها استفاده می‌شود و به شناسایی تخم‌ها نابارور یا جنین‌های مرده کمک می‌کند. پیگیری رشد جنین باعث بالا بردن نرخ هچ تخم‌ها می‌شود چون جداسازی تخم‌های نطفه دار و بدون نطفه به نفع جنین‌های در حال رشد است.

 

 

 

 

دماسنج

این ابزار برای شناسایی دقیق میزان دمای داخلی دستگاه به کار می‌رود. البته برخی از دستگاه‌ها روی مانیتور خود، دماسنج مخصوصی دارند ولی بهتر است برای کسب اطمینان بیشتر از اندازه دما، از دماسنج استفاده کنید.

 

 

کلام آخر

دستگاه جوجه ‌کشی صنعتی مناسب مزارع و مرغداری‌های بزرگ و تجاری است چون تخم‌های تولیدی در این مزارع بسیار بیشتر هستند و پرورش‌دهنده زمانی می‌تواند جوجه‌های سالمی را به دنیا بیاورد و کسب‌وکار خود را توسعه بدهد که این تخم‌ها را در زمان مناسب و به‌صورت یکجا در داخل دستگاه جوجه ‌کشی قرار دهد. ما در این مقاله به بررسی امکانات و ویژگی‌های دستگاه جوجه ‌کشی صنعتی پرداختیم ولی برای اینکه مناسب‌ترین دستگاه جوجه‌ کشی صنعتی را انتخاب کنید، ابتدا هدف خود را مشخص کنید و سپس متناسب با ظرفیت و امکانات موردنیاز خود با فروشندگان دستگاه جوجه‌ کشی صنعتی معتبر تماس برقرار کنید.

اگر سؤالی دارید یا در مورد موضوعی نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از مشاوره

با همکار مربوطه ما بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید با ثبت نظرات، سؤالات

و پیشنهاد‌های خود به‌صورت کامنت در انتهای این مقاله، در آگاه‌سازی

هرچه بیشتر مخاطبین و علاقه‌مندان به این زمینه با ما همکاری کنید.

 

خرید تخم نطفه‌دار و جوجه:

برای راه‌اندازی مرغداری یا کارخانه‌ی جوجه‌کشی، روش‌های مختلفی پیش روی شما قرار دارد و این خود شما هستید که باید متناسب با بودجه و توانایی‌های خود در این زمینه تصمیم بگیرید. خرید تخم نطفه‌دار و جوجه یا نیمچه از محبوب‌ترین روش‌های شروع است و کافی است با یکی از معتبرترین شرکت‌ها وارد ارتباط شوید و در صورت تائید، کار خود را با خرید محصول موردنظر شروع کنید. شرکت تخم نطفه‌دار دات کام، پیشرو و صاحب‌نام در فروش این محصولات در خدمت شما مشتریان عزیز است. این شرکت تحت شرایط کاملاً بهداشتی نگهداری و در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرند.

برای تهیه مرغوب‌ترین تخم‌های نطفه‌دار و باکیفیت‌ترین جوجه‌ها و همچنین جهت دریافت راهنمایی برای پرورش و نگهداری هر نوع نژاد از پرنده‌ها می‌توانید با مشاوران و کارشناسان باتجربه شرکت تخم نطفه‌دار تماس حاصل فرمایید.

 منبع

سایت chicken-hatch

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *