یک منبع کامل برای آشنایی با انواع قفس مرغداری | شرکت تخم نطفه دار

یک منبع کامل برای آشنایی با انواع قفس مرغداری

قفس مرغداری

قفس مرغداری نقش مهمی در ایجاد شرایط بهینه برای زندگی مرغ‌ها دارد و اگر خانه مناسبی را برای مرغ‌های پرورشی خود فراهم کنید، در آینده از مزایای زیادی بهره‌مند خواهید شد. راحتی بیش‌تر، مدیریت راحت‌تر، کاهش هزینه تولید، صرفه‌جویی در زمان، حداکثر رساندن عملکرد گله، اطمینان از سلامتی و رفاه بهتر و نرخ رشد مطلوب و یکنواخت از مهم‌ترین مزایای ایجاد یک قفس مرغداری مناسب است. قفس مرغداری در انواع مختلفی موجود می‌باشد که پرورش‌دهنده متناسب با اهداف شخصی خود، یکی از آنها را انتخاب می‌کند و مرغداری خود را راه می‌اندازد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی‌های قفس‌های مرغداری موجود در بازار، با ادامه مطلب همراه باشید:

 

اهمیت قفس مرغداری

درگذشته، اکثر پرورش‌دهندگان برای پرورش مرغ‌های گوشتی و تخم‌گذار خود از بسترهای مناسب استفاده می‌کردند به‌طوری‌که با تهیه یک مکان مناسب و استفاده از کف‌پوش‌های مناسب مانند خرده چوب و علف‌های خشک، یک محیط سالم و دل‌باز را برای رشد پرنده‌های پرورشی خود تهیه می‌کردند.

اما در حال حاضر در اکثر کشورها دنیا برای پرورش مرغ‌های تخم‌گذار (حتی جوجه گوشتی) از قفس مرغداری استفاده می‌شود و این روش دارای مزایای بهداشتی و اقتصادی بیشتری است. استفاده از قفس مرغداری به حدی محبوبیت پیدا کرد که به‌مرورزمان جانشین بسیاری از سبک‌های پرورش روی بستر شد.

اکثر پرورش‌دهنده‌ها برای مرغداری تخم‌گذار خود از انواع قفس‌ها استفاده می‌کنند به‌طوری‌که مرغ‌ها از روز اول تا روز آخر دوره تخم‌گذاری خود در آن قفس نگهداری می‌شوند.

مزایای استفاده از قفس

اکثر پرورش‌دهندگان بعد از پیدا کردن مکان مناسب برای راه‌اندازی مرغداری به دنبال مرکزی برای خرید قفس مرغداری می‌گردند و دلیل آن، مزایایی است که پرورش مرغ در قفس به همراه دارد. در ادامه ۴ مزیت برتر قفس مرغداری موردبررسی قرار می‌گیرد:

 1. صرفه‌جویی در فضا

مطمئناً اکثر پرورش‌دهندگان با چالش فضای کم روبرو هستند و برای رفع این مشکل، ترجیح می‌دهند که از قفس مرغداری استفاده کنند. یک قفس حتی برای یک محیط با ابعاد و کف کوچک نیز فضای بیشتری را فراهم می‌کند. شما به کمک یک قفس قادر هستید که تعداد پرنده‌های پرورشی خود را دو یا سه برابر نمایید. علاوه بر این، اگر می‌خواهید سایز گله خود را افزایش دهید ولی محیطی برای نگهداری آنها در اختیار ندارید، تهیه یک قفس مرغداری مناسب بهترین راه‌حل برای شما است.

 1. تولید محصولات مرغداری باکیفیت

همیشه کیفیت جوجه‌ها و محصولات مرغداری تحت تأثیر شرایط پرورشی است که این شرایط عبارت‌اند از: جریان هوا، نور خورشید و درجه حرارت. استفاده از قفس مرغداری باعث تسهیل فراهم کردن این شرایط می‌شود و زمانی که مرغ‌ها شرایط زندگی خوبی داشته باشند، سریع‌تر رشد می‌کنند و در برابر بیماری‌های مختلف مقاومت بیشتری پیدا می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، قفس باتری سیستم تغذیه و آشامیدن خودکار را ممکن می‌سازد. پرندگان با استفاده از آبخوری قطره‌ای، آب می‌خورند و همین تکنیک باعث جلوگیری از آلودگی و هدر رفتن آب می‌شود.

 1. هزینه کار کمتر

اگر بتوانید از قفس مناسبی استفاده کنید به نیروی کار کمتری نیاز خواهید داشت چون برخی از اقدامات مدیریتی مانند تأمین آب، واکسیناسیون، درمان و … توسط تجهیزات خود دستگاه انجام می‌شود و پرورش‌دهنده هزینه‌ای برای نیروی کار مسئول این اقدامات پرداخت نمی‌کند و این باعث افزایش سود مرغداری می‌شود.

 1. کاهش بروز بیماری یا عفونت

جابه‌جا شدن مرغ‌ها در داخل قفس مرغداری غیرممکن است و این باعث تعامل کمتر پرنده‌های سالم با پرنده‌های بیمار می‌شود و همچنین میزان انتقال بیماری را نیز کاهش می‌دهد. علاوه بر این، مرغ‌ها به مدفوع خود دسترسی ندارند و میزان آلودگی و انتقال بیماری‌ها در گله و مرغداری کاهش می‌یابد.

 

انواع قفس مرغداری

قفس‌های مرغداری که برای پرورش پرنده‌ها به کار می‌روند در انواع مختلفی موجود می‌باشند و این قفس‌ها بر اساس ابعاد، شکل ظاهری و نوع پرورش و کارکرد دسته‌بندی می‌شوند. در ادامه به بررسی چند نمونه از آنها می‌پردازیم:

تقسیم‌بندی بر اساس ظرفیت

 • قفس انفرادی (یک پرنده در یک قفس)
 • قفس چندنفره (۲ تا ۱۰ پرنده در یک قفس)
 • قفسه کلونی (بیشتر از ۱۱ پرنده در یک قفس)

تقسیم‌بندی بر اساس تعداد طبقه

 • ۱-طبقه
 • ۲-طبقه
 • ۳-طبقه
 • ۴-طبقه

تقسیم‌بندی بر اساس نوع پرنده

 • قفس جوجه
 • قفس مرغ جوان
 • قفس مرغ تخم‌گذار
 • قفس مرغ مادر (مرغی که در حال جوجه‌کشی تخم نطفه‌دار است.)

تقسیم‌بندی بر اساس چیدمان

 • قفس باتری (قفس عمودی)
 • قفس‌های پله‌ای

نوع قفس‌های مربوط به همه دسته‌بندی‌ها (به‌غیراز دسته‌بندی چهارم) نیاز به توضیح ندارند چون اسم آنها نشان‌دهنده کاربردشان است ولی قفس‌های مربوط به دسته‌بندی چهارم نیاز به توضیح دارند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

 

قفس باتری (قفس مرغداری عمودی)

قفس باتری

هر طرف قفس‌های باتری از سیم ساخته‌شده‌است به این معنی که مرغ‌ها به‌طور دائم روی سیم‌ها قرار می‌گیرند. از طرفی، طراحی شیب‌دار قسمت پایینی قفس باعث جمع شدن تخم‌ها می‌شود. ارتفاع معمولی این قفس‌ها ۴۰ سانتی‌متر است اما قفس‌هایی نیز هستند که اندازه و ظرفیت بیشتری دارند. این یک تصور کاملاً اشتباه است که هر قفس باتری فقط محل قرارگیری یک مرغ است چون هر قفس قابلیت این را دارد که ۴ تا ۹ مرغ را در خود جای دهد.

 این قفس در درجه اول برای نگهداری مرغ تخم‌گذار استفاده می‌شود و ردیف‌ها و ستون‌های قفس به صور یکپارچه به هم متصل هستند. سیستم دان خوری و آب‌خوری این قفس مرغداری به‌گونه‌ای است که به‌صورت اتوماتیک در طول قفس حرکت می‌کند و به شکل خودکار در اختیار مرغ‌ها قرار می‌گیرد.

بررسی برخی از تأثیرات قفس باتری

 • این نوع قفس مرغداری باعث استرس و افسردگی می‌شود و دلیل آن این است که مرغ‌های موجود در قفس باتری قادر به انجام کارهای معمولی مانند راه رفتن، لانه ساختن، نشستن، کشش بال‌ها، خراشیدن زمین و جستجوی غذا نیستند.
 • نوک زدن پر و همدیگر خواری مرغ‌ها یکی از خطرات بسیار جدی است و مرغ‌هایی که در داخل قفس باتری قرار دارند، بیشتر تحت تأثیر این خطر هستند.
 • قفس‌های باتری قادر به تأمین نیازهای رفاهی مرغ‌ها نمی‌باشند.

قفس پله‌ای

قفس پله ای

انواع قفس مرغداری پله‌ای دارای ویژگی‌های ساختاری یکسانی هستند ولی شکل اتصال آنها با هم فرق دارد. در این نوع قفس مرغداری از تجهیزات اتوماتیک استفاده نمی‌شود و کارها به‌صورت دستی و توسط مسئولین انجام می‌شود به همین دلیل هزینه‌های پرورشی توسط این نوع قفس مرغداری کمی بالاتر است. همان‌طور که از اسم آن مشخص است، طرز قرارگیری هر ردیف در کنار هم به‌صورت پله است و بدنه آن از آلومینیوم ساخته شده است.

 

کلام آخر

علت اصلی تمایل زیاد پرورش‌دهندگان نسبت به خرید قفس مرغداری، افزایش ظرفیت پرورش در مقایسه با پرورش در بستر است. از مزایای برتر پرورش مرغ در قفس می‌توان به کاهش آلودگی و بیماری و کنترل شیوع بیماری در بین پرندگان اشاره کرد. بهتر است هنگام مراجعه به مراکز فروش قفس مرغداری انتخاب خود را بر اساس نوع پرورش، میزان بودجه، ظرفیت محیط نگهداری و … انجام دهید تا با این انتخاب، وضعیت کسب‌وکار خود را رونق ببخشید.

اگر سؤالی دارید یا در مورد موضوعی نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از مشاوره

با همکار مربوطه ما بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید با ثبت نظرات، سؤالات

و پیشنهاد‌های خود به‌صورت کامنت در انتهای این مقاله، در آگاه‌سازی

هرچه بیشتر مخاطبین و علاقه‌مندان به این زمینه با ما همکاری کنید.

 

برای تهیه مرغوب‌ترین تخم‌های نطفه‌دار مرغ و همچنین جهت دریافت راهنمایی برای پرورش و نگهداری مرغ می‌توانید با مشاوران و کارشناسان باتجربه شرکت تخم نطفه‌دار تماس حاصل فرمایید.

منبع

سایت agricfarming

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *