معرفی بیش از ۱۰۰ مورد از انواع نژاد مرغ

amin sokhnvarنویسنده: amin sokhnvar
بازدید: 293 بازدید

همه ما می‌دانیم که مرغ به‌عنوان محبوب‌ترین پرنده پرورشی در بین پرورش‌دهندگان طیور سراسر جهان از جایگاه بسیار ویژه‌ای برخوردار است و دلیل اصلی آن میزان تقاضایی است که برای گوشت و تخم‌مرغ وجود دارد. انواع نژاد مرغ موجود در جهان، هرکدام ویژگی‌ها و کاربردهای مخصوص به خود را دارند و پرورش‌دهنده بر اساس نوع نیاز و اهداف خود، نژاد مناسبی را انتخاب می‌کند و شروع به فعالیت می‌نماید. شرایط نگهداری انواع نژاد مرغ تقریباً مشابه است و این کاربرد است که میزان مراقبت بهداشتی و نوع تغذیه مرغ‌ها را تعیین می‌کند. در حالت کلی، مهم این است که ابتدا با نژادها آشنا شوید و سپس با کسب اطلاعات لازم برای پرورش نژاد موردنظر خود، شروع قوی‌تری در این زمینه داشته باشید. انواع نژاد مرغ به دسته‌های مختلفی تقسیم‌شده‌اند که این دسته‌ها عبارت‌اند از: تخم‌گذار قهوه‌ای، تخم‌گذار رنگی، تخم‌گذار سفید، بانتام، نژاد خاص، نژاد تاج‌دار، نژاد زینتی، نژاد نادر و نژاد غیرعادی. ما در این مقاله به بررسی انواع نژاد مرغ موجود در سراسر جهان و ویژگی‌های اصلی آنها می‌پردازیم که مطمئناً مطالعه این مطالب باعث بالا رفتن آگاهی و شناخت شما از این پرنده پرکاربرد می‌شود پس ادامه مطلب را از دست ندهید:

برای تهیه تخم نطفه دار کلیک کنید.

برای تهیه تخم نطفه دار مرغ کلیک کنید:

 

محتوای مقاله:

معرفی انواع نژاد مرغ

  • تخم گذارهای قهوه ای
  • تخم گذارهای سفید
  • تخم گذار های رنگی
  • نژادهای بانتام
  • نژادهای خاص
  • نژادهای تاج دار
  • نؤادهای زینتی
  • نژادهای نادر
  • نژادهای غیرعادی

دسته بندی نژادهای مرغ

مرغ به‌عنوان محبوب‌ترین پرنده پرورشی جهان، جایگاه ویژه‌ای در نزد پرورش‌دهندگان دارد. انتخاب یک نژاد مناسب، بر اساس کاربرد و ویژگی‌های آن انجام می‌شود به همین خاطر است که تفکیک انواع نژاد مرغ اقدام مؤثری در زمینه مسیریابی درست پرورش‌دهندگان است. به همین خاطر ما در ادامه این مقاله به بررسی انواع نژاد مرغ موجود در جهان می‌پردازیم. با ادامه مطلب همراه باشید:

 

انواع نژاد مرغ تخم‌گذار قهوه‌ای

 

مرغ استرالوپ در انواع نژاد مرغمرغ استرالورپ

این پرنده به خاطر قدرت بالای خود در تولید تخم قهوه‌ای معروف است. دریافت ۲۵۰ تخم‌مرغ قهوه‌ای در سال از این مرغ امر بسیار عادی است. رکورد تخم‌گذاری بدون کمک نور مصنوعی مربوط به این نژاد است چون در یک دوره ۳۶۵ روزه، ۳۶۴ تخم‌مرغ تولید کرده است و این باورنکردنی است.

 

 

Barnvelder

مرغ بارنولدر

این مرغ یکی از نژادهای دومنظوره معروف است که میزان مقاومت بدنی و تبدیل غذایی آن بسیار خوب است. روحیه آرام در کنار تخم‌گذاری زیاد (حتی در زمستان) این نژاد را به یکی از نژادهای محبوب تبدیل کرده است. پرهای زیبای این پرنده و ترکیب رنگ‌های مسی، مشکی و سبز فلزی جلوه بسیار زیبا و متفاوتی به این مرغ داده است.

 

 

مرغ بیله فلدر

Bielefelderاین نژاد مدرن در اوایل دهه ۱۹۷۰ ایجاد شد و یکی از انواع نژاد مرغ دومنظوره محسوب می‌شود. ساختار بدن این نژاد به‌گونه‌ای است که از همان اوایل دوره جوجه ریزی می‌توان جنسیت پرنده را تشخیص دارد. این نژاد رفتار بسیار دوستانه‌ای دارد و به دنبال تعامل با انسان هستند. وزن تقریبی جنس نر این نژاد ۱۰ تا ۱۲ پوند است و در حالت کلی الگوی بدن این نژاد به‌گونه‌ای است که استتار را برای آنها را راحت‌تر می‌سازد. مرغ بیله فلدر سالانه ۲۳۰ تخم‌مرغ بزرگ تولید می‌کند که ترکیب رنگ صورتی و قهوه‌ای باعث تمایز تخم این نژاد از تخم انواع نژاد مرغ دیگر می‌شود.

 

red starمرغ بلک استار/ رد استار

ترکیب رنگ پرهای این نژاد به‌گونه‌ای است که تشخیص جنسیت را برای پرورش‌دهنده و خریدار راحت‌تر می‌سازد. این مرغ عملکرد بسیار خوبی در تخم‌گذاری دارد و اگر در طول سال شاهد ۳۰۰ تخم‌مرغ از این پرنده شدید، زیاد هم تعجب نکنید. رنگ و اندازه تخم این مرغ به تلاقی نژادی وابسته است. مرغ بلک استار حاصل تلاقی خروس قرمز رود آیلند و مرغ پلیموت راک است. درحالی‌که مرغ رد استار از تلاقی خروس قرمز رود آیلند و مرغ ویندوت به وجود آمده است.

 

مرغ برهما

برهما در انواع نژاد مرغمرغ برهما که در بین انواع نژاد مرغ به‌عنوان پادشاه پرندگان شناخته می‌شود، از لحاظ قدرت، اندازه و نیرو در درجه بالایی قرار دارد. شخصیت آرام و مطیع، مقاومت زیاد در برابر آب‌وهوای سرد و عدم توانایی پرواز از روی نرده‌های کم ارتفاع، این نژاد را به یک گزینه ایده آل برای گله موجود در حیات خلوت تبدیل کرده است. یکی از ویژگی‌های بسیار خوب مرغ برهما، تخم‌گذاری آن در فصل زمستان است و این باعث می‌شود زمانی که مرغ‌های دیگر در فصل زمستان مشغول به استراحت هستند، مرغ‌های برهما کارتن‌های تخم شما را از تخم‌مرغ‌های بزرگ و قهوه‌ای پر کنند. این نکته را نیز به خاطر بسپارید که آب‌وهوای گرم برای مرغ برهما ایده آل نیست، به همین خاطر پرورش‌دهنده باید در فصل تابستان به فکر ایجاد یک سایه‌بان خنک باشد.

 

Buckeyeمرغ باکای

باکای یکی از انواع نژاد مرغ دومنظوره است که با رنگ قرمز براق جلب‌توجه می‌کند. سازگاری و مقاومت بدنی این پرنده در برابر آب‌وهوای سرد زیاد است و همین توانایی‌ها در کنار فعالیت زیاد و رفتار دوستانه باعث محبوبیت زیاد این نژاد شده است.

 

 

Chanteclerمرغ شانتکلر

مرغ‌های شانتکلر، پرنده‌هایی با پرهای سفید هستند که عملکرد خوبی در تخم‌گذاری دارند (۲۰۰ تخم‌مرغ قهوه‌ای بزرگ در سال) و یکی از نژادهای دومنظوره عالی هستند. وجود زائده‌های گوشتی کوچک باعث شده است که به یکی از مقاوم‌ترین نژادها تبدیل شوند. این نژاد نسبتاً اهلی است و برای نگهداری در فضای آزاد مناسب هستند.

 

 

Chanteclerمرغ دلاور

این نژاد از تلاقی خروس پلیموت راک و مرغ نیوهمشایر به وجود آمده است. این پرنده در اصل به‌عنوان یک پرنده گوشتی درنظرگرفته می‌شود ولی یکی از انواع نژاد مرغ دومنظوره عالی محسوب می‌شود. مرغ دلاور رفتار آرام و دوستانه‌ای دارد و زیبایی پرهای آنها زبانزد همه است. این پرنده در شرایط ایده آل، در هفته ۴ تخم‌مرغ قهوه‌ای می‌گذارد که این میزان تخم‌گذاری بسیار مناسب است.

 

جاوا در انواع نژاد مرغمرغ جاوا

جاوا، دومین نژاد قدیمی در آمریکا است و به خاطر تولید گوشت و تخم باکیفیت معروف است. این نژاد در رنگ‌های سفید، سیاه، خالدار و بلوطی موجود می‌باشد و ساختار پرهای آن به‌گونه‌ای است که هنگام قرار گرفتن در برابر نور خورشید به رنگ سبز درمی‌آید.

 

 

 

Jersey Giantمرغ غول پیکر جرسی

همان‌طور که از اسم آن مشخص است، مرغ غول‌پیکر جرسی یکی از انواع نژاد بزرگ جثه می‌باشد و وزن تقریبی مرغ و خروس جرسی به ترتیب ۱۰ و ۱۳ پوند است و به خاطر همین، بزرگ‌ترین نژاد مرغ اصیل هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این نژاد در مقایسه با سایر نژادهای بزرگ جثه، تخم‌گذارهای نسبتاً خوبی هستند و سالانه حدود ۲۶۰ تخم‌مرغ بزرگ قهوه‌ای می‌گذارند.

 

مرغ ماران

maranمنشأ نژاد ماران مربوط به فرانسه می‌باشد و در حالت کلی، ۹ رنگ شناخته شده برای این مرغ وجود دارد که عبارت‌اند از: فاخته، فاخته طلایی، سیاه، خاکستری، سیاه مسی، گندمی، بوف دم‌سیاه، سفید و کلمبیایی. از ویژگی‌های رفتاری این پرنده می‌توان به فعالیت زیاد، سازگاری با فضای باز و شخصیت صمیمی و اجتماعی آن اشاره کرد. نژاد ماران به دلیل توانایی بالای خود در تولید تخم‌مرغ قهوه‌ای تیره معروف است و اگر به دنبال نژادی هستید که سالانه ۱۰۰ الی ۲۰۰ تخم با رنگ منحصربه‌فرد تولید کند، نژاد ماران گزینه مناسبی برای شما است.

 

nakedneckمرغ گردن لخت

همان‌طور که از اسم آن مشخص است، مرغ گردن لخت پرنده‌ای است که پرهای ناحیه گردن را به‌طور طبیعی ازدست‌داده است. البته این مرغ با نام تورکن نیز شناخته می‌شود و دلیل آن ناشی از یک تصور اشتباه است و آن‌هم این است که نژاد گردن لخت از تلاقی بوقلمون و مرغ به وجود آمده است. این مرغ یکی از انواع نژاد دومنظوره عالی است و به خاطر پر کمتر، گزینه مناسبی برای تولید گوشت هستند. از ویژگی‌های رفتاری این پرنده می‌توان به کنجکاوی زیاد، مقاوم در برابر بیماری و شخصیت دوست‌داشتنی آن اشاره کرد.

 

اورپینگتون در انواع نژاد مرغمرغ اورپینگتون

نژاد اورپینگتون یکی از نژادهای دومنظوره محبوب است ولی بیشتر برای تولید گوشت پرورش داده می‌شود. این پرنده در رنگ‌های مختلفی مانند سیاه، سفید، بوف و خاکستری روشن موجود می‌باشد. این نژاد سالانه ۲۰۰ تخم‌مرغ تولید می‌کند و رفتار مطیع آن باعث می‌شود که یک گزینه عالی برای پرورش خانگی باشد.

 

 

Plymouth Rockمرغ پلیموت راک

این نژاد ازنظر تاریخی، محبوب‌ترین نژاد در ایالات‌متحده است و مخصوصاً در زمان جهانی دوم طرفدار زیادی داشت. این پرنده دومنظوره دارای پرهای سیاه‌وسفید نواری است که جلوه خاصی به‌ظاهر آن می‌دهند. از ویژگی‌های رفتاری مرغ پلیموت راک می‌توان به سرسختی، مطیع بودن و توانایی فوق‌العاده در تخم‌گذاری اشاره کرد.

 

Rhode Island Redمرغ رود آیلند قرمز

نژاد رود آیلند قرمز یک انتخاب عالی برای مرغداران مبتدی و گله‌های کوچک است. رود آیلند قرمز نژاد بسیار مقاومی است و کاربرد دومنظوره دارد. عدم نیاز به نگهداری زیاد و توانایی مدیریت شرایط عادی از ویژگی‌های رفتاری برتر این پرنده است. مرغ رود آیلند قرمز هر هفته حدود ۵ الی ۷ تخم‌مرغ قهوه‌ای می‌گذارد.

 

 

Speckledy

مرغ اسپکلدی (Speckledy)

مرغ Speckledy یک ترکیب مدرن است که از تلاقی خروس رود آیلند قرمز و مرغ ماران حاصل می‌شود. ساختار بدن ظریف و پرهای ابریشمی و نرم این پرنده باعث جلوه کرکی آن می‌شود. این نژاد عملکرد خوبی در تخم‌گذاری دارد به این صورت که سالانه ۲۷۵ – ۲۵۰ تخم قهوه‌ای لکه‌دار تولید می‌کند. پوسته تخم‌مرغ Speckledy بسیار محکم و رنگ زرده آن نیز تیره‌تر می‌باشد. از ویژگی‌های رفتاری این پرنده‌ها می‌توان به مطیع و رام بودن آنها اشاره کرد که همین ویژگی‌ها نگهداری و مدیریت زندگی آنها را راحت‌تر می‌سازد.

 

مرغ ساسکس

ساسکس در انواع نژاد مرغمرغ ساسکس یکی از بهترین نژادهای دومنظوره در بین انواع نژاد مرغ است که به‌راحتی چربی اضافه می‌کند. بااینکه اضافه‌وزن در زمان تحویل به کشتارگاه امتیاز محسوب می‌شود ولی اضافه‌وزن زیاد باعث توقف تخم‌گذاری می‌شود به همین خاطر باید تغذیه آنها را به‌صورت کنترل‌شده در اختیارشان قرار دهید. مرغ ساسکس سالانه ۲۵۰ تخم‌مرغ قهوه‌ای می‌گذارد و در سه نوع لکه‌دار، قرمز و روشن موجود می‌باشد.

 

Welsummerمرغ ولسامر

نژاد ولسامر یک نژاد مرغ خانگی است که برای اولین بار در دهه ۱۹۲۰ به وجود آمد. این مرغ سازگار، صمیمی و باهوش، ترکیبی زیبا از رنگ قرمز- قهوه‌ای و نارنجی می‌باشد. این نژاد بیشتر برای موارد نمایشی و زینتی بکار می‌رود ولی در تولید تخم نیز عملکرد فوق‌العاده‌ای (۴ تخم‌مرغ در هفته) از خود نشان می‌دهد.

 

مرغ ویندوت

Wyandotteپرهای نژاد ویندوت اصیل به رنگ نقره‌ای طرح دار بود ولی بعدها گونه‌های دیگری نیز از آن به وجود آمد که در رنگ‌های مشکی، آبی، کلمبیایی، طلایی، طرح کبک و … موجود می‌باشند. این مرغ سالانه ۲۰۰ تخم‌مرغ قهوه‌ای روشن می‌گذارد و در جوجه‌کشی و نگهداری از جوجه‌ها عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد. این نژاد رفتار مطیع، صمیمی و سازگاری دارد و نگهداری و مدیریت این پرنده کار راحتی است.

 

 

انواع نژاد مرغ تخم‌گذار رنگی

 

Araucanaمرغ آراکانا

نژاد آراکانا در بین انواع نژاد مرغ جهان، تنها نژاد بومی قاره آمریکا می‌باشد و جزو نژادهای نادر هستند. از ویژگی‌های ظاهری برجسته این پرنده می‌توان به دم بدون پر و گوش‌های بزرگ و ریش مانند آن اشاره کرد. این مرغ در هر هفته ۳ تخم‌مرغ آبی‌رنگ تولید می‌کند و جزو نژادهای دومنظوره محبوب می‌باشد. وزن کم این نژاد، پرواز را برای آنها راحت‌تر می‌سازد و مقاومت زیاد در برابر آب‌وهوای سرد از ویژگی‌ها مثبت این پرنده می‌باشد.

 

مرغ آمراکانا

آمراکانا در انواع نژاد مرغتخم‌های نژاد آمراکانا به رنگ آبی روشن است و اگر می‌خواهید سبد تخم‌مرغ زیبایی داشته باشید، این پرنده یک گزینه مناسب برای شما است. زائده گوشتی کوچک روی سر، پوست سفید، پاهای سیاه و ریش حجیم از ویژگی‌های ظاهری برجسته این نژاد است. انواع رنگ پر این نژاد عبارت‌اند از: سیاه، آبی، بوف، نقره‌ای، گندمی و سفید. این نژاد سالانه ۲۵۰ تخم‌مرغ آبی تولید می‌کند و به همین خاطر بیشتر برای تولید تخم پرورش می‌یابد.

 

Cream Legbarمرغ لگبار کرمی

پرهای لگبار به رنگ کرمی و خاکستری می‌باشد و همچنین تغییرات ژنتیکی اعمال‌شده باعث شده است که از همان ابتدای تولد، تشخیص جنسیت پرنده‌ها ممکن باشد پس نیازی نیست که برای تعیین جنسیت جوجه‌ها، ۱۲ هفته صبر کنید. این مرغ سالانه ۱۶۰ الی ۲۰۰ تخم آبی روشن یا سبز کم‌رنگ تولید می‌کند که با این اوصاف کاربرد اصلی این پرنده تولید تخم می‌باشد. از مهم‌ترین ویژگی‌های رفتاری این پرنده می‌توان به مقاومت زیاد در برابر سرما و علاقه زیاد آن به چرا در طبیعت اشاره کرد.

 

مرغ استر اگر (Easter Egger)

Easter Eggerتخم‌مرغ استراگر نیز به رنگ آبی است اما به‌طورکلی از هیچ استاندارد تعریف‌شده توسط انجمن مرغداری آمریکا تبعیت نمی‌کند. این به این معنا است که این نژاد ترکیبی است و هیچ گونه‌ی اصیلی ندارد. البته رنگ تخم‌های این نژاد می‌تواند ترکیبی نیز باشد و تولید ۲۸۰ تخم‌مرغ قهوه‌ای، آبی، سبز و صورتی یا ترکیبی از آنها برای یک نژاد جدید، ویژگی فوق‌العاده‌ای است. این نژاد برای تولید تخم بکار می‌رود و از ویژگی‌های رفتاری برجسته آن می‌توان به مقاومت در برابر سرما و سازگاری زیاد آن اشاره کرد.

 

Isbarمرغ ایس بار

ایس بار تنها نژاد تک شانه است که سالانه حدود ۲۰۰ تخم سبزرنگ می‌گذارد. این مرغ در بین انواع نژاد مرغ مقاومت بالایی در برابر سرما دارد و علاقه‌ی زیادی به مصرف علوفه دارد. هوشیاری زیاد این پرنده نسبت به حمله شکارچیان باعث شده است که مکان امنی را برای خود و سایر پرندگان گله ایجاد کنند. پرهای بدن خروس ایس بار به رنگ آبی پررنگ و پرهای قسمت پشت و شانه آن به رنگ فلزی براق است درحالی‌که پرهای بدن مرغ ایس بار نیز به رنگ آبی است و این باعث زیبایی و تمایز این نژاد می‌شود.

 

اولیو اگر در انواع نژاد مرغمرغ اولیو اگر (Olive Egger)

اولیو اگر یک نژاد ترکیبی است که حاصل تلاقی دو مرغ و خروسی است که یکی از آنها از تخم قهوه‌ای و دیگری از تخم آبی بیرون آمده است. از ویژگی‌های رفتاری برجسته این پرنده می‌توان به مقاومت بالا، کنجکاوی زیاد، فعال بودن و سازگاری زیاد آن اشاره کرد. تخم این مرغ به رنگ سبز است و شکل ظاهری آن بر اساس نژاد والدین متفاوت است.

 

 

انواع نژاد مرغ تخم‌گذار سفید

 

آناکنامرغ آناکنا

منشأ نژاد آناکنا مربوط به ایتالیا است و عملکرد بسیار خوبی در تولید تخم‌های بزرگ و سفید دارند. تولید ۲۲۰ تخم‌مرغ در سال برای این پرنده امتیاز خوبی است که این عملکرد هنگام ترکیب با رفتار آرام و سازگار، مرغ آناکنا را به یک گزینه ایده آل برای پرورش و تولید تخم‌مرغ تبدیل می‌کند.

 

 

مرغ آندلسی

Andalusianمرغ آندلسی بومی اسپانیا است و معمولاً پرهای آنها به رنگ تخت سنگ می‌باشد ولی این ویژگی به ژنتیک وابسته است و می‌تواند به رنگ سفید و سیاه نیز باشد. این مرغ نیز همانند سایر انواع نژاد مرغ مدیترانه‌ای دارای لاله گوش سفید هستند. فرم بدن و پرهای ناحیه شانه نوک‌تیز باعث شده است که برای آب‌وهوای گرم‌تر مناسب باشند. کاربرد اصلی این نژاد، تولید تخم‌مرغ سفید است به این صورت که هر مرغ آندلسی قادر به تولید ۳ تخم‌مرغ در هفته است.

 

Brakelمرغ براکل

این مرغ یکی از انواع نژاد دومنظوره است که در تولید گوشت و تخم‌مرغ عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد. مرغ براکل سالانه حدود ۱۸۰ الی ۲۰۰ تخم می‌گذارد که در مقایسه با سایز بدن آن از اندازه بسیار مطلوب و مناسبی برخوردار هستند. از ویژگی‌های رفتاری برجسته این پرنده می‌توان به هوش و کنجکاوی بالا، مقاومت بدنی مطلوب و فعال بودن آن اشاره کرد. رنگ پرهای بدن مرغ براکل ترکیبی از رنگ طلایی و نقره‌ای است که گردن آن با پرهای رنگی پوشانده شده است و با زائده گوشتی ناحیه چانه و سر قرمز روش جلوه زیباتری پیداکرده است.

 

مرغ گورنای

Gournayاین مرغ ۴ تا ۷ پوندی دارای بدن گرد و سر کوچک می‌باشد که پرهای سیاه‌وسفید خالدار آن به‌صورت یکنواخت در کل بدن پخش‌شده‌اند. چشم‌های نارنجی با منقار ضخیم و سینه‌ای کاملاً رشد یافته و گوشتی باعث ظاهر دوست‌داشتنی این پرنده شده است. این مرغ در هر هفته حدود ۳ تخم‌مرغ سفید و فوق‌العاده بزرگ می‌گذارد و به همین خاطر محبوبیت زیادی در بین پرورش‌دهندگان دارد.

 

فریزینمرغ فریزین

اندازه بدن این مرغ کوچک است به همین دلیل قدرت پرواز این پرنده نسبت به انواع نژاد مرغ سنگین‌وزن دیگر بیشتر است. این نژاد در رنگ‌های مختلفی مانند طلایی، نقره‌ای و ترکیب قهوه‌ای و سفید یافت می‌شود. جوجه‌های جوان فریزین زودتر به سن بلوغ می‌رسند و بااینکه حالت رام و مطیع ندارند ولی پرخاشگری هم نمی‌کنند. مرغ فریزین تولیدکننده تخم‌های سفید کوچک است و سالانه ۱۵۰ الی ۱۸۰ تخم می‌گذارد.

 

مرغ هامبورگ

Hamburgتاریخ نشان می‌دهد که خروس‌های هامبورگی اغلب برای موارد نمایشی و زینتی به کار می‌رفتند ولی توانایی خوب مرغ هامبورگ در تخم­گذاری باعث شده است که این پرنده در بین انواع نژاد مرغ تخم‌گذار قرار بگیرد. این مرغ سالانه ۲۰۰ تخم‌مرغ سفید تولید می‌کند و به‌مرورزمان میزان تخم تولیدی مرغ نسبت به سال پیش، بیشتر می‌شود. از ویژگی‌های رفتاری این نژاد می‌توان به علاقه زیاد آن به مصرف علوفه، قدرت بدنی بالا، فعالیت و روحیه بالا اشاره کرد.

 

Hollandمرغ هلندی

اعتقاد بر این است که مرغ هلندی تخم‌های سفید خوش‌طعم‌تر و لطیف‌تری تولید می‌کند به همین دلیل این نژاد از محبوبیت خاصی برخوردار است. این نژاد هم در وزن گیری و هم در تخم‌گذاری عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد و با آرامش و مقاومت بدنی بالا قلب اکثر پرورش‌دهندگان را فتح کرده است. جا دارد به این نکته نیز اشاره‌کنیم که مرغ هلندی در هر هفته ۳ تخم‌مرغ سفید تولید می‌کند.

 

مرغ لگهورن

Leghornمرغ لگهورن از انواع نژاد مرغ بسیار فعال و کنجکاو می‌باشد که به خاطر عملکرد فوق‌العاده خود در تولید تخم از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. علاوه بر این‌که پرورش آنها کار راحتی است، تولید ۲۸۰ الی ۳۰۰ تخم در سال نیز یک ویژگی فوق‌العاده است که باعث جلب نظر پرورش‌دهندگان سراسر جهان می‌شود. بهتر است بدانید که اکثر تخم‌مرغ‌هایی که در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند توسط این نژاد تولید می‌شود.

 

مینورکا در انواع نژاد مرغمرغ مینورکا

مرغ مینورکا یک نژاد مرغ خانگی است که بزرگ‌ترین نژاد مرغ منطقه مدیترانه محسوب می‌شود. پرهای زینتی این مرغ سیاه براق مایل به سبز است که زائده‌های گوشتی سر و چانه و گوشت‌های سفید بزرگ تزئین شده است. نژاد مرغ مینورکا عملکرد فوق‌العاده‌ای در تولید تخم بزرگ و سفید دارد که این عملکرد در کنار مقاومت بدنی بالا و سازگاری زیاد با شرایط محیطی، نژاد مینورکا را به یکی از محبوب‌ترین نژادها تبدیل کرده است. البته معمولاً این نژاد برای اهداف زینتی به کار می‌رود ولی تخم‌گذاری بالا (۴ تخم در هفته) نیز یک امتیاز فوق‌العاده است.

 

 

انواع نژاد مرغ بانتام

 

Barbu D’uccleمرغ Barbu D’uccle

مرغ Barbu D’uccle یک نژاد بانتام بلژیکی است که ریش پرپشت و پرهای زیادی در اطراف گردن خود دارند. وزن تقریبی این نژاد ۲۰ اونس است که رنگ‌های مختلف سیاه، گردن طلایی، خالدار، آبی، سفید و … آن نیز موجود می‌باشند. این پرندگان شخصیت دوست‌داشتنی. شیرینی دارند و تخم‌های کوچک و کرمی رنگ می‌گذارند.

 

 

Belgian Antwerp D’anversمرغ Antwerp D’anvers بلژیکی

این مرغ یکی از قدیمی‌ترین نژادهای بانتام واقعی است که تقریباً از دهه ۱۶۰۰ وجود دارد. بدن ایستاده، سینه گرد به سمت جلو و دم قوسی شکل از ویژگی‌های ظاهری برجسته این مرغ می‌باشد. وزن تقریبی مرغ و خروس Antwerp D’anvers بلژیکی به ترتیب ۲۱ و ۲۴ اونس است. تنوع رنگی این نژاد بسیار زیاد است و سازگاری و صمیمیت زیاد آن با انسان باعث شده است یکی از انواع نژاد مرغ مناسب برای نگهداری در حیات خلوت خانه باشد.

 

سابیل پوت در انواع نژاد مرغمرغ سابیل پوت

وزن تقریبی مرغ و خروس سابیل پوت ۲۲ و ۲۷ اونس است و یکی از محبوب‌ترین نژادهای نمایشی محسوب می‌شود. نژاد سابیل پوت به‌عنوان یکی از حیوانات خانگی رام و اهلی در اولویت طرفداران انواع نژاد مرغ نمایشی قرار دارد.

 

 

Chaboمرغ چابو

مرغ چابو با نام بانتام ژاپنی نیز شناخته می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین نژادهای بانتام واقعی است. این نژاد در رنگ‌ها و شکل‌های مختلف یافت می‌شوند که رایج‌ترین آنها، گونه‌های فر دار و ابریشمی هستند. وزن خروس چابو کمی بیشتر از یک پوند است، درحالی‌که وزن مرغ‌ها از یک پوند کمتر است و تخم‌های تولید مرغ چابو، کرمی رنگ هستند. پاهای نژاد چابو به‌صورت غیرمعمولی کوتاه است و همین ویژگی باعث شده است که این نژاد برای صاحبان چمنزار و باغ ایده آل باشد چون پاهای آنها آسیب زیادی به زمین وارد نمی‌کند.

 

مرغ بانتام هلندی

بانتام هلندی در انواع نژاد مرغاین نژاد یکی از انواع نژاد بانتام واقعی است و با وزن تقریبی ۱۵ اونس یکی از کوچک‌ترین بانتام ها هستند. وزن کم و بال‌های بزرگ باعث می‌شود که توانایی پرواز این مرغ نسبت به سایر نژادها بیشتر باشد. این مرغ از لحاظ مقاومت بدنی و میزان تخم‌گذاری در درجه بالایی قرار دارد و تولید ۱۶۰ تخم‌مرغ کرمی رنگ در سال برای یک مرغ بانتام بسیار خوب است. از ویژگی‌های رفتاری برجسته این پرنده می‌توان به رفتار آرام، صمیمی و سازگار آن اشاره کرد.

 

نانکین در انواع نژاد مرغمرغ نانکین

نانکین یکی از قدیمی‌ترین نژادهای بانتام است و از این نژاد در توسعه بانتام های جدیدی مانند سیبرایت استفاده شده است. وزن تقریبی مرغ و خروس نانکین به ترتیب ۲۲ و ۲۴ اونس است. مرغ‌های نانکین دارای رفتار آرام و شخصیت بسیار دوست‌داشتنی هستند و زندگی به‌صورت گله‌ای را دوست دارند. این ویژگی‌های رفتاری برجسته این نژاد، علاقه زیاد آنها به تخم‌گذاری و جوجه‌کشی تخم‌های نطفه‌دار است به همین دلیل در برخی مواقع، پرورش‌دهندگان برای جوجه‌کشی تخم‌های دیگر نیز از این مرغ استفاده می‌کنند.

 

pekinbantamمرغ بانتام پکین

شکل بدن مرغ بانتام پکین گرد است و وجود پرهای زیاد باعث می‌شود که پاها و انگشتان پرنده دیده نشود. وزن تقریبی مرغ و خروس پکین به ترتیب ۲۰ و ۲۳ اونس می‌باشد. از ویژگی‌های رفتاری برجسته نژاد بانتام پکین می‌توان به مطیع و رام بودن آن اشاره کرد. بااینکه این نژاد عملکرد خوبی در تخم‌گذاری ندارد ولی در حالت کلی مادران خوبی برای جوجه‌های خود هستند.

 

رزکامپمرغ بانتام رزکامپ

این نژاد یکی از انواع نژاد مرغ بانتام واقعی است و این به معنای آن است که هیچ همتای بزرگ‌تری برای نژاد بانتام رزکامپ وجود ندارد. کاربرد اصلی این نژاد برای موارد نمایشی است و به‌طورکلی به خاطر ظاهر زیبا و متفاوتشان پرورش داده می‌شوند. مرغ رزکامپ در هر هفته یک تخم کرم می‌گذارد که این میزان تخم‌گذاری باعث می‌شود که در اولویت پرورش‌دهندگان مرغ‌های تخم‌گذار قرار نگیرد. از ویژگی‌های رفتاری برجسته این نژاد می‌توان به مطیع، هوشیار و مغرور بودن آنها اشاره کرد. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که این پرنده رفتار صمیمی و دوستانه‌ای ندارد به همین خاطر نگهداری از آن نیاز به حساسیت و کنترل زیاد دارد.

 

Scots Dumpyمرغ دامپی اسکاتلندی

این مرغ به خاطر بهره‌مندی از یک ویژگی ژنتیکی، پاهای بسیار کوتاهی دارد و هنگام راه رفتن کمی حالت لنگی دارد. مرغ‌های دامپی اسکاتلندی عملکرد خوبی در تولید تخم دارند و به جوجه‌کشی و نگهداری از جوجه‌ها علاقه‌مند هستند.

 

 

سیبرایت در انواع نژاد مرغمرغ سیبرایت

مرغ سیبرایت یکی از قدیمی‌ترین نژادهای بانتام واقعی انگلیس است. بدن آنها نسبت به بانتام های دیگر کوچک‌تر است و یک خروس سیبرایت ۲۲ اونس وزن دارد. زیبایی و جذابیت ظاهری نژاد سیبرایت باعث شده است که در دسته انواع نژاد مرغ زینتی قرار بگیرد. این مرغ‌های تخم زیادی تولید نمی‌کنند ولی زیبایی ظاهری آنها (مخصوصاً پرهای طلایی-نقره‌ای) انکارناپذیر است. سیبرایت های حیوانات خانگی خوبی هستند چون فعالیت زیادی دارند و به‌راحتی رام می‌شوند.

 

سراما در انواع نژاد مرغمرغ سراما

سراما یک نژاد بانتام است که تقریباً ۵۰ سال گذشته از کشور مالزی نشات گرفته است. این پرنده کوچک از شجاعت و جرئت بسیار زیادی برخوردار است و همین ویژگی‌ها آن را به یک پرنده نترس و جنگجو تبدیل کرده است. بدن این مرغ حالت ایستاده دارد و پرهای ناحیه دم آن عمودی شکل هستند. وزن تقریبی مرغ و خروس سیبرایت تقریباً ۰٫۵ تا ۱ پوند است.

 

 

انواع نژاد مرغ خاص

 

barbezieuxمرغ Barbezieux

مرغ و خروس‌های بالغ نژاد Barbezieux 19 تا ۱۲ پوند وزن دارند و خروس می‌توانند تا ۲ فوت نیز رشد کنند. این ویژگی باعث می‌شود که خروس Barbezieux قدبلندترین مرغ اروپا محسوب شود. از ویژگی‌ها ظاهری برجسته این نژاد، پرهای سیاه مایل به سبز براق، زائده‌های گوشتی ناحیه سر و چانه قرمز و بزرگ اشاره کرد. پوست این نژاد به رنگ سفید و پاهای آنها نیز به رنگ آبی است. مرغ Barbezieux جزو نژادهای دومنظوره است چون هم در تولید گوشت و هم در تخم‌گذاری عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهند. گوشت نژاد Barbezieux سفت است و عطر و بوی بسیار خوب و دلپذیری دارد به همین دلیل جزو گوشت‌ها ممتاز و برتر است.

 

مرغ Basque

Basqueپوست و پاهای این نژاد به رنگ زرد است که با زائده‌های گوشتی قرمزرنگ و لاله‌های گوش باریک و نوک‌تیز ترکیب‌ شده است. این نژاد در ۵ رنگ مختلف سیاه، قرمز، گردن لخت- قرمز قهوه‌ای، طلایی و سفید با دم‌سیاه یافت می‌شوند. مرغ‌های این نژاد سالانه ۲۰۰ الی ۲۲۰ تخم قهوه‌ای بزرگ می‌گذارند و ازنظر گوشت دهی نیز از درجه خوبی برخوردار هستند. از ویژگی‌های رفتاری برجسته این نژاد می‌توان به مقاومت بدنی بالا، مهارت عالی در جستجوی غذا، صمیمی و سازگار بودن و سروصدای کم آنها اشاره کرد.

 

بریسی در انواع نژاد مرغمرغ بریسی

گوشت مرغ بریسی به‌عنوان خوش‌طعم‌ترین گوشت جهان شناخته می‌شود و به همین دلیل از محبوبیت زیادی در بین پرورش‌دهندگان برخوردار است. پرهای بدن این پرنده به رنگ سفید، زائده‌های گوشتی آن به رنگ قرمز و پاهای آن نیز به رنگ آبی است. نگهداری و پرورش این نژاد نیازمند قوانین خاصی است به همین دلیل تصمیم گیری در مورد فضای نگهداری، نوع و میزان تغذیه نحوه دست‌کاری پرنده‌ها نیازمند دقت بیشتر است.

 

مرغ کورنیش

cornishنژاد کورنیش در دسته مرغ‌های دومنظوره قرار دارد و رشد سریع و تخم‌گذاری زیاد این پرنده را به یک گزینه ایده آل تبدیل کرده است. کورنیش مرغ گوشتی بسیار عالی می‌باشد و ازنظر رشد و گوشت گیری بسیار خوب عمل می‌کنند ولی بهتر است این نکته را نیز مدنظر قرار دهید که این پرنده به علت وزن گیری بالا بعد از یک مدت، دیگر قادر به حرکت نیست و همین باعث می‌شود که پرورش‌دهنده مرغ‌ها را به کشتارگاه منتقل کنند و آنها را از رنج نجات دهند. مرغ کورنیش سالانه ۱۰۰ الی ۱۲۰ تخم‌مرغ قهوه‌ای روشن تولید می‌کند ولی هدف اصلی پرورش آن، تولید گوشت می‌باشد.

 

Gallinaمرغ Gallina di Saluzzo

این مرغ یک نژاد دومنظوره است و علاوه بر تولید گوشت لذیذ و باکیفیت، سالانه حدود ۱۸۰ تخم سفید نیز در اختیار پرورش‌دهنده قرار می‌دهد. از ویژگی‌های ظاهری این نژاد می‌توان به پرهای سفید، زائده گوشتی ناحیه سر و چانه قرمز، منقار و پاهای زرد و وزن تقریبی ۴ الی ۶ پوند اشاره کرد.

 

گورنای در انواع نژاد مرغمرغ گورنای

وزن مرغ گونای بین ۴ تا ۷ پوند قرار دارد و دارای بدن گرد و سر کوچک است. پرهای سیاه‌وسفید خالدار، چشم‌های نارنجی، منقار ضخیم و سینه گوشتی ظریف و خوش‌طعم از ویژگی‌های ظاهری این نژاد می‌باشد. این پرنده هر هفته ۳ تخم‌مرغ سفید فوق‌العاده بزرگ تولید می‌کند که تعداد مناسبی است. نگهداری و پرورش این پرنده کار راحتی است چون به‌خوبی با فضای بسته کنار می‌آید.

 

Ixworthمرغ ایکسورث (Ixworth)

هدف اصلی از پرورش این مرغ سفیدرنگ، تولید گوشت و تخم‌مرغ می‌باشد درنتیجه مرغ ایکسورث در دسته انواع نژاد مرغ دومنظوره قرار دارد. این پرنده در هر هفته ۴ تخم‌مرغ تولید می‌کند و از ویژگی رفتاری برجسته آن می‌توان به فعالیت و هوش بالای آن اشاره کرد.

 

مرغ Lyonnaise

Lyonnaiseاین نژاد در دو نسخه استاندارد و بانتام موجود می‌باشد و پرهای آن دارای دو حالت موج‌دار و صاف است. رنگ پرهای این پرنده سیاه مایل به سبز براق است که با پاهای خاکستری ترکیب‌شده است. این مرغ هنگام جستجوی غذا و جلوگیری از شکارچیان مهارت‌های خوبی را برای زنده ماندن از خود نشان می‌دهد. همچنین، رفتار دوستانه، مطیع و ساکت آنها نسبت به انسان‌ها، زبانزد پرورش‌دهندگان می‌باشد. مرغ Lyonnaise دارای اندازه متوسطی می‌باشد و به دلیل تولید گوشت سفید بسیار عالی، محبوبیت پیداکرده است. این مرغ هر هفته ۳ تخم‌مرغ سفید با اندازه متوسط تولید می‌کند.

 

نیوهمشایر در انواع نژاد مرغمرغ نیوهمشایر

مرغ نیوهمشایر جزو نژادهای دومنظوره است اما بیشتر برای تولید گوشت پرورش داده می‌شود. وزن تقریبی مرغ و خروس نیوهمشایر ۳ و ۴ کیلوگرم می‌باشد و این درحالی‌که است که وزن نسخه بانتام این نژاد در بازه ۷۵۰ تا ۹۵۰ گرم قرار دارد. این مرغ در هر هفته ۴ تخم قهوه‌ای می‌گذارد که برای یک کسب‌وکار پرورش مرغ، تعداد مناسبی است. از ویژگی‌های رفتاری برجسته این پرنده می‌توان به مقاومت بالا در برابر سرما، حالت رقابتی و تهاجمی و عصبانی بودن آن اشاره کرد.

 

Norfolk Greyمرغ نورفولک خاکستری

نورفولک خاکستری جزو انواع نژاد مرغ سنگین‌وزن است و دارای چشم‌های سیاه، پاهای تخته‌سنگی، پرهای سیاه با حلقه‌های راه راه نقره‌ای می‌باشد. این نژاد علاقه زیادی به پرورش در فضای آزاد دارد. وزن خروس نورفولک بین ۷ تا ۸ پوند و وزن مرغ نورفولک بین ۵ تا ۶ پوند قرار دارد. این مرغ در تخم‌گذاری نیز عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد و سالانه ۱۵۰ تا ۲۲۰ تخم‌مرغ قهوه‌ای کم‌رنگ تولید می‌کند.

 

Redcapمرغ کلاه قرمز (Redcap)

کلاه قرمز یک نژاد انگلیسی است که به دلیل بهره‌مندی از یک زائده گوشتی بزرگ در بالای سر، این‌گونه نام‌گذاری شده است. این مرغ جزو نژادهای دومنظوره است و علاوه بر تولید گوشت ظریف، سالانه ۱۵۰ الی ۲۰۰ تخم‌مرغ نیز می‌گذارد. این نژاد مقاومت زیادی در برابر سرما و بیماری‌های مختلف دارد.

 

Shaver قرمزمرغ Shaver قرمز

این مرغ حاصل تلاقی نژادهای کانادایی است و در دسته نژادهای دومنظوره قرار دارد. مرغ Shaver قرمز سالانه حدود ۳۰۰ تخم‌مرغ قهوه‌ای بزرگ می‌گذارد که برای یک نژاد دومنظوره تعداد بسیار مناسبی است. ازآنجاکه منشأ اصلی این پرنده، کانادا است، سازگاری آن با آب‌وهوای سرد بسیار بالا است.

 

vorwerkمرغ ورورک (Vorwerk)

مقاومت بدنی، هوشیاری، سازگاری و فعالیت این نژاد بسیار بالا است. جوجه‌های Vorwerk به‌سرعت به بلوغ می‌رسند و عملکرد بسیار خوبی در پرواز دارند. وزن تقریبی مرغ ورورک ۴ تا ۸ پوند است و تولید ۱۷۰ تخم‌مرغ کرمی بزرگ در سال، این نژاد را در دسته انواع نژاد مرغ دومنظوره قرار داده است.

 

 

انواع نژاد مرغ تاج‌دار

 

اپنزلر در انواع نژاد مرغمرغ اپنزلر (Appenzeller)

منشأ اصلی این نژاد مربوط به کشور سوئیس می‌باشد و در رنگ‌های مختلفی مانند سیاه، طلایی و نقره‌ای یافت می‌شود. این نژاد در دسته نژادهای زینتی قرار دارد ولی هر مرغ تعداد قابل‌توجهی تخم‌مرغ سفید تولید می‌کند. این مرغ‌ها ترجیح می‌دهند که در فضای باز پرورش یابند و زندگی در قفس و فضای بسته را دوست ندارند چون علاقه زیادی به مصرف علوفه دارند.

 

Brabanterمرغ باربنتر (Brabanter)

مرغ باربنتر یک نژاد هلندی است که از بلژیک و هلند سرچشمه می‌گیرد. این مرغ تعداد متوسطی تخم سفید تولید می‌کند و در ماه های زمستانی نیز به تخم‌گذاری خود ادامه می‌دهد. مرغ‌های این نژاد آرام و باهوش هستند و به خاطر مقاومت بدنی بالا برای نگهداری در آب‌وهوای سرد نیز مناسب هستند.

 

crevecoeurمرغ Crevecoeur

Crevecoeur یکی از قدیمی‌ترین نژادهای فرانسه است که در سایر کشورها نیز به محبوبیت زیادی دست پیداکرده است. این مرغ در درجه اول یک پرنده گوشتی است و در کنار آن، سالانه حدود ۱۲۰ تخم‌مرغ سفید تولید می‌کند. از ویژگی‌های رفتاری این مرغ می‌توان به آرام و ساکت بودن آن اشاره کرد.

 

هودان در انواع نژاد مرغمرغ هودان

منشأ اصلی این نژاد کشور فرانسه می‌باشد که هم به دلیل تولید گوشت بالا و هم به خاطر تخم‌گذاری خوب موردتوجه پرورش‌دهندگان قرارگرفته‌اند. مرغ هودان در کنار تاج، دارای یک ریش دوست‌داشتنی نیز می‌باشد و پرهای آن به‌صورت سیاه‌وسفید خالدار هستند. یک نکته جالب این است که مرغ هودان در هر پای خود، ۵ انگشت دارد. مقاومت بدنی این پرنده متوسط است ولی در کل، میزان تخم‌گذاری آنها در آب‌وهوای مناسب می‌تواند با میزان تولیدات تخم‌مرغ لگهورن رقابت می­کند.

 

polishمرغ لهستانی

مرغ لهستانی با پرهایی که تقریباً تمام قسمت تاج سر را پوشانده‌اند، قابل‌شناسایی می‌باشند. بااینکه این نژاد عملکرد خوبی در تخم‌گذار دارد ولی در اصل، یک نژاد زینتی محسوب می‌شود. این پرنده در برابر شکارچیان هوایی آسیب‌پذیر است چون تاج مانع بینایی کامل آن می‌شود.

 

sultanمرغ سلطان

اگر به دنبال پرنده‌ای بی‌نظیر هستید، نژاد سلطان گزینه مناسبی برای شما است. از ویژگی‌های ظاهری برجسته این نژاد می‌توان به زائده گوشتی ناحیه تاج v شکل، پر ناحیه تاج، ریش، موفک، بال‌های کوچک، ساق پای پردار و پاهای ۵ انگشتی آن اشاره کرد. این مرغ‌ها از مارس تا سپتامبر، تخم‌های سفید می‌گذارند و از لحاظ تولید گوشت نیز در درجه بالایی قرار دارند.

 

 

انواع نژاد مرغ زینتی

 

مرغ کوشین

کوشین یکی از انواع نژاد مرغ بزرگ جثه (حداکثر ۱۰ پوند) می‌باشد و به خاطر پرهای زیادی که دارند، بسیار دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد. از ویژگی‌های رفتاری برجسته آن می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر سرما و اخلاق آرام آن اشاره کرد. این مرغ در هر هفته ۳ تخم‌مرغ قهوه‌ای می‌گذارند و همین‌ها باعث می‌شود که از کوشین به‌عنوان نژاد زینتی یاد شود. این نژاد در رنگ‌های مختلفی مانند نارنجی، بوف، سفید، طرح کبک، سیاه، نقره‌ای توری شکل، طلایی توری شکل، آبی و قهوه‌ای یافت می‌شود.

 

مرغ Frizzle در انواع نژاد مرغمرغ فریزل

فریزل یکی دیگر از انواع نژاد مرغ زینتی می‌باشد که پرهای آشفته و ظاهر نامرتبی دارد. ساختار پرهای آنها به‌گونه‌ای است که در نگهداری و حفظ گرمای بدن ناتوان هستند به همین دلیل این نژاد در برابر سرما آسیب‌پذیر هستند. این پرنده به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند پرواز کند و دلیل اصلی آن ساختار نامناسب پرهایش است. البته این پرنده به خاطر تولید تخم (۳ تخم در هفته) نیز پرورش می‌یابد ولی کاربرد اصلی آن در اهداف نمایشی و زینتی می‌باشد. از ویژگی‌های رفتاری آن می‌توان به علاقه زیاد به مصرف علوفه و مقاومت در برابر بیماری‌های مختلف اشاره کرد.

 

malayمرغ مالای

مرغ مالای یک نژاد باستانی پرخاشگر است که قد بسیار بلندی (۳۰ اینچ) دارد. این نژاد فقط برای اهداف زینتی مناسب است و برای تولید تخم‌مرغ توصیه نمی‌شود. این پرنده در هر هفته ۲ تخم‌مرغ قهوه‌ای می‌گذارد که با این اوصاف عملکرد بسیار ضعیفی دارد اما برخی از پرورش‌دهندگان علاوه بر اهداف زینتی برای تولید گوشت نیز این نژاد را انتخاب می‌کنند.

 

ابریشمی در انواع نژاد مرغمرغ ابریشمی

بدون شک مرغ ابریشمی یکی از محبوب‌ترین نژادهای زینتی است و با رفتار آرام، شیرین، صمیمی و سازگار قلب پرورش‌دهنده را فتح می‌کند. این پرنده بسیار آرام و مطیع است به همین دلیل به‌راحتی توسط پرندگان دیگر مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد. مرغ ابریشمی دارای پوست و استخوان‌های سیاه است و پرهای آن رنگ‌های متنوعی دارد. مرغ‌های ابریشمی قادر به پرواز نیستند و در صورت خیس شدن، پرورش‌دهنده باید بلافاصله نسبت به خشک‌کردن آنها اقدام کند. بهتر است بدانید که این پرنده در هر هفته ۳ تخم تولید می‌کند و با این عملکرد مناسب می‌تواند برای تولید تخم نیز مورداستفاده قرار بگیرد.

 

 

انواع نژاد مرغ نادر

 

Altsteirerمرغ Altsteirer

مرغ Altsteirer یک نژاد دومنظوره است که اندازه متوسطی دارد و سالانه ۱۸۰ تا ۲۲۰ تخم‌مرغ بزرگ می‌گذارد. وزن تقریبی این پرنده ۴ تا ۸ پوند است و بدن گرد و گوشتی آنها، وعده غذایی مناسبی برای تمامی سفره‌ها می‌باشد. این نژاد در رنگ‌های مختلفی مانند سفید، طرح کبک و قرمز سینه سیاه یافت می‌شود. این نژاد کمیاب است و در معرض خطر انقراض قرار دارد.

 

Brussbarمرغ Brussbar

مرغ Brussbar یکی از انواع نژاد مرغ دومنظوره است که ویژگی‌های مثبتی مانند امکان تشخیص جنسیت باعث محبوبیت این نژاد در دوره اوج شده بود. بدن این پرنده بسیار خوش‌ساخت و بزرگ است و شباهت زیادی به نژاد ساسکس دارد. درگذشته، این نژاد در دو رنگ طلایی و نقره‌ای یافت می‌شود ولی امروزه دیگر نوع طلایی آن در دسترس است. امروزه این نژاد از محبوبیتی برخوردار نیست به همین خاطر جزو انواع نژاد مرغ کمیاب می‌باشد و در حال انقراض می‌باشد.

 

مرغ کالیفرنیایی خاکستری

california-greyاین نژاد از تلاقی خروس پلیموت راک و مرغ لگهورن به وجود آمده است و در دسته نژادهای دومنظوره قرار دارد. وزن تقریبی این پرنده بین ۴ تا ۶ پوند است و این باعث می‌شود که بیش‌ازحد بزرگ نباشد و موردتوجه تولیدکنندگان تخم‌مرغ قرار بگیرد. این نژاد هرگز توسط انجمن طیور آمریکا به رسمیت شناخته نشد و این به معنای این است که هرگز از محبوبیت کافی برخوردار نبودند و به همین خاطر امروزه جزو نژادهای نادر هستند. از ویژگی‌های رفتاری آنها می‌توان به آرام بودن و علاقه زیاد آنها به تخم‌گذاری اشاره کرد به همین خاطر در فصل زمستان نیز تخم می‌گذارند.

 

catalanaمرغ Catalana

از ویژگی‌های رفتاری برجسته این پرنده می‌توان به مقاوم و هوشیار بودن آنها اشاره کرد. مرغ Catalana در دسته انواع نژاد دومنظوره قرار دارد و تخم‌های سفید و بزرگی را تولید می‌کنند. ساختار بدن این پرنده به‌گونه‌ای است که مقامت بسیار زیادی در برابر گرما دارد و این یک نکته مثبت برای پرورش‌دهندگان مناطق گرمسیر می‌باشد.

 

مرغ Deathlayer

مرگبار در انواع نژاد مرغقدمت نژاد Deathlayer مربوط به بیش از ۴۰۰ سال پیش است و محبوبیت آن در طی قرن‌ها کاهش یافت و اکنون جزو نژادهای نادر می‌باشد. البته، جالب است بدانید که معادل فارسی اسم این مرغ، مرگبار می‌باشد و دلیل این نام‌گذاری این است که این مرغ‌ها تا روز مرگ، هرروز یک تخم می‌گذارند. این پرنده ازنظر ظاهری بسیار چشمگیر است و روی پرهای سیاه خود، لکه‌های سبز و بنفش کم‌رنگ دارد و پرهای ناحیه شانه و سر آنها به رنگ سفید است. وجود چشم‌های تیره و بزرگ باعث ابهت و جدیت ظاهر آنها شده است و جای تعجب است که این نژاد نیز در دسته نژادهای کمیاب قرار دارد.

 

دورکینگمرغ Dorking

این نژاد در دسته انواع نژاد دومنظوره قرار دارد و علاوه بر تولید گوشت عالی، در زمینه تخم‌گذاری نیز عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهند و در فصل زمستان نیز به تخم‌گذاری ادامه می‌دهد. این پرنده حس مادرانه قوی دارد و مشتاق جوجه‌کشی و نگهداری جوجه‌های خود و دیگران است ولی متأسفانه، جزو نژادهای نادر می‌باشد.

 

iowablueمرغ Iowa Blue

Iowa Blue یک نژاد دومنظوره و حیوان خانگی عالی می‌باشد. گوشت این مرغ بسیار لذیذ و دل‌چسب است و علاقه زیادی به جستجو و مصرف علوفه دارد. مرغ‌ها غریزه مادرانه خوبی دارند و خروس‌ها شجاعت بالایی دارند و به‌خوبی از گله مراقبت می‌کنند. این نژاد در دهه ۱۹۸۰ منقرض شد و هنوز هم بسیار نادر است ولی خوشبختانه، به لطف برخی از پرورش‌دهندگان و مرغداران جمعیت این نژاد درحال‌توسعه است.

 

Langshanمرغ Langshan

این نژاد بدن بزرگی دارد و به خاطر برخورداری از گوشت باکیفیت و تولید تعداد زیادی تخم‌مرغ قهوه‌ای مایل به بنفش بسیار ارزشمند است. ساختار پرهای این پرنده به‌گونه‌ای است که نسبت به سایر مرغ‌ها، توانایی بالایی در پرواز دارند. این مرغ برای جوجه‌کشی طبیعی زیاد هم قابل‌اطمینان نیست ولی بعد از جوجه‌کشی، به‌خوبی از جوجه‌ها مراقبت می‌کند.

 

marsh-daisy در انواع نژاد مرغمرغ Marsh Daisy

Marsh Daisy یک نژاد بسیار نادر است که از انگلیس سرچشمه می‌گیرد و زیاد هم برای کشورهای دیگر آشنا نیست. نژاد Marsh Daisy با سرعت کندی به بلوغ می‌رسد اما بعد از طی دوره رشد و بلوغ، علاقه زیادی به مصرف علوفه دارند. مرغ Marsh Daisy سالانه ۲۰۰ تخم‌مرغ کرمی می‌گذارد که برای یک کسب‌وکار پرورش مرغ بسیار مطلوب است. این نژاد یکی از نادرترین انواع نژاد مرغ در سراسر جهان است و هرگز توسط انجمن طیور آمریکا به ثبت نرسید.

 

Jaehornمرغ Jaehorn نروژی

نژاد Jaehorn تنها نژاد بومی نروژ است و در سال ۱۹۲۰ توسعه یافت. بااینکه این مرغ به آمریکای شمالی نیز راه پیدا کرد ولی هنوز هم جزو نژادهای نادر می‌باشد. این نژاد در دو رنگ قهوه‌ای تیره و روشن یافت می‌شود و هر مرغ سالانه ۲۱۵ تخم‌مرغ سفید می‌گذارد. از ویژگی‌های رفتاری برجسته این پرنده می‌توان به مقاوم و فعال بودن آنها اشاره کرد.

 

Orloff در انواع نژاد مرغمرغ Orloff

تحقیقات نشان می‌دهد که این مرغ برای اولین بار در ایران ظاهر شد و بعدها به اروپا و آسیا آورده شد. مرغ‌های Orloff بسیار قدبلند هستند و با سرما سازگاری دارند. این مرغ آرام، مقدار کافی تخم‌مرغ قهوه‌ای روشن تولید می‌کند و ظاهر بسیار دوست‌داشتنی و متفاوتی دارد.

 

 

Pavlovskayaمرغ Pavlovskaya

مرغ Pavlovskaya باستانی‌ترین نمونه از انواع نژاد مرغ روسیه است که در تولید نژاد جدید مانند لهستانی و باربنتر از این نژاد استفاده شده است. این نژاد تقریباً منقرض‌شده است و در دهه ۱۹۹۰ کل جمعیت این نژاد فقط ۲ خروس بود و یکی از آنها نیز نابارور بود. این نژاد به‌خوبی با آب‌وهوای منطقه حتی سرمای شدید سازگار است. وزن تقریبی این مرغ ۳ تا ۴ پوند است و از ویژگی‌های ظاهری آن می‌توان به زائده گوشتی تاج V شکل، ریش، پاها و انگشتان پردار آن اشاره کرد. این مرغ دارای شخصیتی سرزنده، کنجکاو د قابل‌اعتماد است و سالانه حدود ۷۰ تا ۹۰ تخم سفید می‌گذارد.

 

Penedesencaمرغ Penedesenca

این نژاد به دلیل تخم‌های قهوه‌ای تیره خود شناخته‌شده است و در چند رنگ سیاه، طرح کبک و گندمی موجود می‌باشند. این نژاد بسیار نادر است و در حقیقت، تمام پرنده‌های این نژاد به‌طور کامل منقرض شدند.

 

 

Pitaمرغ Pita Pinta Asturiana

این نژاد تنها مرغ بومی منطقه شمال غربی اسپانیا است و در دسته انواع نژاد مرغ نادر قرار دارد. از ویژگی‌های ظاهری آن می‌توان به پوست و منقار زرد، لاله گوش قرمز و چشم نارنجی اشاره کرد. این مرغ‌ها توانایی خوبی در تخم‌گذاری دارند و از ویژگی‌های رفتاری برجسته آن می‌توان به سخت‌گیری و تعامل زیاد آن با محیط اطراف اشاره کرد.

 

Rhodebar در انواع نژاد مرغمرغ Rhodebar

این پرنده دارای ویژگی‌های بسیار عالی است و در دسته انواع نژاد مرغ دومنظوره قرار دارد. این مرغ‌ها در هرسال، ۱۸۰ الی ۲۰۰ تخم‌مرغ تولید می‌کنند و با وزن تقریبی ۶ تا ۹ پوند، از وزن بسیار خوبی نیز بهره‌مند هستند و این ویژگی‌های عالی به خاطر بی‌توجهی به نابودی کشیده شد و این پرنده در دسته نژادهای نادر قرار گرفت. اگر شرایط لازم را اختیار داشتید، بهتر است تلاش کنید که جمعیت این مرغ فوق‌العاده را توسعه دهید.

 

Thuringianمرغ Thuringian

مرغ Thuringian یک نژاد دومنظوره است اما اکنون بیشتر در نمایشگاه طیور مشاهده می‌شود و جزو پرنده‌های نادر هستند. وجود ریش، پرهای شانه کم‌حجم باعث شده این‌که این پرنده برای آب‌وهوای سرد مناسب باشد و ظاهر چوب مانند و زیبایی داشته باشد. این مرغ سالانه ۱۶۰ تخم می‌گذارد و علاقه زیادی به مراقبت از تخم‌ها و جوجه‌های خود دارد. از ویژگی‌های رفتاری برجسته این مرغ می‌توان به صمیمی و اهلی بودن و علاقه زیاد آن به پرورش در فضای باز اشاره کرد.

 

Twentseمرغ Twentse

این نژاد از تلاقی نژادهای لگهورن و مالای به وجود آمده است و در دسته انواع نژاد مرغ زینتی قرار دارد و در تولید تخم‌مرغ نیز عملکرد خوبی دارد. این مرغ سالانه ۲۰۰ تخم‌مرغ سفید می‌گذارد. از ویژگی‌های ظاهری این پرنده می‌توان به زائده‌های گوشتی کوچک، لاله گوش و پرهای شانه گردویی رنگ آن اشاره کرد. این نژاد نادر در هر محدوده باز و بسته­ای به‌خوبی رشد می‌کند.

 

 

انواع نژاد مرغ غیرعادی

 

آیام سمانی در انواع نژاد مرغمرغ آیام سمانی

نژاد آیام سمانی نژاد بی‌نظیری است و از لحاظ ظاهری بسیار چشم‌گیر است. از ویژگی‌ها ظاهری برجسته این پرنده می‌توان به پر سیاه، پوست سیاه، استخوان‌های سیاه و حتی ارگان‌های سیاه اشاره کرد. دلیل سیاه بودن رنگ این پرنده وجود یک ژن خاص است که باعث رنگ‌آمیزی زیاد می‌شود. از ویژگی‌های رفتاری این پرنده می‌توان به صمیمی و مقاوم بودن آنها، عدم نیاز به نگهداری و کنترل کم اشاره کرد. رنگ تخم‌مرغ آیام سمانی خامه‌ای است که نسبت به‌اندازه بدن آن، دارای اندازه مناسبی می‌باشد. دسترسی به این نژاد کمی سخت است و جزو نژادهای نادر و گران‌قیمت می‌باشد.

 

مرغ CampineCampine

این نژاد یکی از انواع نژاد مرغ غیرعادی محسوب می‌شود و دلیل آن این است که پرهای بدن خروس و مرغ شباهت زیادی به یکدیگر دارد و خبری از پرهای داشی شکل و نوک در بدن خروس نیست. این نژاد در دو رنگ نقره‌ای و طلایی موجود می‌باشد و بااینکه عملکرد خوبی در تخم‌گذاری دارند ولی به‌عنوان نژاد نمایشی و زینتی شناخته می‌شوند.

 

Cubalayaمرغ کوبالایا

کوبالایا تنها نژادی است که در کوبا توسعه یافته است و شکل ظاهری این نژاد مخصوصاً جنس خروس آن، بسیار شگفت‌انگیز و جذاب است. پرهای ناحیه شانه مجلل با دم زاویه‌دار به سمت پایین با پرهای پرزرق‌وبرق از ویژگی‌های ظاهری مختص این نژاد است. این مرغ جزو تخم‌گذارهای قابل‌اعتماد است و بااینکه تخم­های آن اندازه کوچکی دارند ولی درصد باروری نسبتاً بالایی دارند. از ویژگی‌های رفتاری برجسته این پرنده می‌توان به صمیمی و کنجکاو بودن آن و تحمل بالای آن در برابر گرما اشاره کرد.

 

Egyptianمرغ Egyptian Fayoumi

این نژاد داری دم قائم و گردن روبه‌جلو می‌باشد و به خاطر مقاومت بدنی بالا برای زندگی در آب‌وهوای گرم مناسب هستند. این نژاد علاقه و مهارت زیادی در مصرف علوفه دارد و به‌خوبی از عهده تأمین غذای خود برمی‌آید. وزن مرغ‌های این نژاد بالا است و ساختار گوشتی بدن مانع جفت‌گیری موفق می‌شود ولی عملکرد خوبی در تولید تخم‌مرغ سفید دارند.

 

Favorelles در انواع نژاد مرغمرغ فاورولس

فاورولس یک نژاد مرغ فرانسوی است. این پرنده جزو انواع نژاد مرغ سنگین‌وزن است و از ویژگی‌های ظاهری برجسته آن می‌توان به ریش، شانه‌های پرپشت، پاهای پردار و ۵ انگشتی آن اشاره کرد. نژاد فاورولس بسیار مطیع و ساکت است و حیوان خانگی و تخم‌گذار خوبی محسوب می‌شود. این مرغ در هر هفته ۴ تخم‌مرغ صورتی‌رنگ تولید می‌کند که همین ویژگی‌ها باعث می‌شود به‌عنوان یک نژاد همه‌منظوره شناخته شود.

 

La Flecheمرغ La Fleche

La Fleche یک نژاد دومنظوره نادر فرانسوی است که ویژگی‌های ظاهری منحصربه‌فردی دارد. زائده گوشتی ناحیه تاج سر این پرنده v شکل است و پرهای بدن سیاه و لاله‌های گوش این پرنده حالت مرتبی دارد. مرغ‌های La Fleche از ماه مارس تا اکتبر تخم‌های بزرگ و سفیدی تولید می‌کنند.

 

لکنولدرز در انواع نژاد مرغمرغ لکنولدرز

این پرندگان زیبا دارای پاهای آبی، چشم‌های قرمز و دم دراز هستند. این نژاد نه‌تنها به دلیل زیبایی بلکه به خاطر توانایی بالا در تخم‌گذاری نیز شناخته می‌شوند. این پرنده سالانه حدود ۱۷۵ تخم سفید چینی می‌گذارد و از ویژگی‌های رفتاری برجسته آن می‌توان به علاقه زیاد به جستجو و مصرف علوفه، فعالیت بالا و محتاط بودن آنها اشاره کرد.

 

فونیکس در انواع نژاد مرغمرغ فونیکس

مرغ فونیکس نژادی هوشیار است و ظاهر آن شباهت زیادی به قرقاول دارد. این پرنده در تخم‌گذاری ضعیف است وای در عوض مقاومت بدنی جوجه‌ها مقاوم می‌باشد ولی در حالت کلی، وقتی‌که دم آنها در حال رشد است به پروتئین بیشتری نیاز دارند. این پرنده در هر هفته یک تخم می‌گذارد به همین دلیل بیشتر برای اهداف نمایشی مورداستفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های رفتاری برجسته این پرنده می‌توان به صمیمی و مطیع بودن آن اشاره کرد.

 

شامو در انواع نژاد مرغمرغ شامو

این نژاد ظاهر بسیار متفاوت و شگفت‌انگیزی دارد و جزو انواع نژاد مرغ نمایشی می‌باشد. تنها کاربرد این مرغ برای اهداف نمایشی می‌باشد چون نه تخم‌گذار خوبی هستند و نه گوشت قابل خوراکی را تولید می‌کنند، گوشت این نژاد در مقایسه با گوشت سایر نژادها سفت‌تر است. همه این پرنده‌ها قدبلند هستند و دارای قد ۳ فوت و وزن ۴ تا ۱۳ پوند هستند. از ویژگی‌های رفتاری این نژاد می‌توان به هوش بالا و صمیمی بودن آن اشاره کرد و تعامل خوب آن با انسان حاصل اعتمادبه‌نفس زیاد آنها می‌باشد.

 

سوماترامرغ سوماترا

مرغ‌های سوماترا تعداد زیادی تخم‌مرغ سفید یا کم‌رنگ تولید می‌کنند و در فصل زمستان نیز به تخم‌گذاری خود ادامه می‌دهند. این نژاد در نگهداری از تخم و جوجه نیز عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند به همین دلیل نگهداری از این نژاد کار راحتی است. مقاومت بدنی بزرگ‌سالان و جوجه‌ها بالا می‌باشد و همین ویژگی نگهداری آنها را راحت‌تر می‌سازد. نژاد سوماترا بسیار فعال و هوشیار است و مخصوصاً در فرار از خطر، عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند.

 

Swedishblackمرغ سیاه سوئدی

این نژاد فوق‌العاده عجیب و نادر در مرز نروژ و سوئد پرورش‌یافته است. وزن تقریبی پرندگان سیاه سوئدی در بازه ۵ تا ۸ پوند قرار دارد و توانایی پرواز آنها بیش ‌از حد متوسط است و در اولین فرصت ترجیح می‌دهند که پرواز کنند و از منطقه پرورشی دور شوند. مرغ سیاه سوئدی تخم‌گذار بسیار خوبی است و تخم‌های تولیدی آن نسبت به‌اندازه بدن، بسیار بزرگ‌تر هستند. از ویژگی‌های رفتاری خروس سیاه سوئدی می‌توان به هوشیار و قدرت بالای آن در محافظت از گله اشاره کرد.

 

مرغ گل سوئدی (Blommehöna)

Blommehönaگل سوئی بزرگ‌ترین نژاد در بین انواع نژاد مرغ سوئدی می‌باشد و وزن آن می‌تواند به ۸ پوند نیز برسد. همان‌طور که از نام آن مشخص است، روی پرهای بدن این پرنده طرح گل مانندی وجود دارد و پرهای بدن ترکیبی از رنگ‌ها قهوه‌ای، نارنجی، سیاه‌وسفید می‌باشد. این پرندگان دارای ویژگی‌های بسیار عالی می‌باشند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به مقاومت بالا، سازگاری با سرما، اعتمادبه‌نفس زیاد، تعامل بالا با انسان، آرام و ساکت بودن آنها اشاره کرد. نژاد گل سوئدی عملکرد خوبی در تخم‌گذاری دارند و برای مراکز پرورشی با هدف تولید تخم‌مرغ، گزینه خوبی هستند.

 

Spanishمرغ صورت سفید اسپانیایی

این نژاد یک پرنده سلطنتی است که ظاهر بسیار متمایز و متفاوتی دارند. صورت سفید، پرهای بدن سیاه مایل به سبز و لاله گوش سفید از مهم‌ترین ویژگی‌های ظاهری این پرنده هستند. این مرغ توانایی بسیار بالایی در تولید تخم‌مرغ‌های سفید و بزرگ دارد و از نژادهای موردعلاقه پرورش‌دهندگان هستند.

 

 

یوکوهوما در انواع نژاد مرغمرغ یوکوهوما

این پرنده ظاهر بسیار زیبا و ظریفی دارد و به خاطر برخورداری از پرها و دم سفید، سینه قرمز و دمی طولانی با طول ۳ الی ۴ فوت از سایر نژادها متمایز می‌شود. این پرنده نظم دقیقی در تخم‌گذاری ندارد و امکان دارد که بعد از تولید ۱۲ تا ۱۴ تخم، این دوره تخم‌گذاری را متوقف کنند. این پرنده‌ها دارای دم طولانی هستند و برای رشد مناسب این دم نیازمند پروتئین بیشتری هستند.

 

 

نتیجه‌گیری

مرغ جزو پرنده‌های محبوب جهان می‌باشد و افراد زیادی در سراسر جهان در زمینه پرورش مرغ فعالیت می‌کنند. هر شخص متناسب با منطقه و تقاضای بازار هدف خود از بین انواع نژاد مرغ، بهترین گزینه را انتخاب می‌کند. ما در این مقاله با تفکیک نوع مرغ، ویژگی‌ها و کاربرد تعداد زیادی مرغ را برای شما آماده کردیم و امیدواریم که برای شما مفید واقع‌شده باشد.

 

اگر سؤالی دارید یا در مورد موضوعی نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از مشاوره

با همکار مربوطه ما بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید با ثبت نظرات، سؤالات

و پیشنهاد‌های خود به‌صورت کامنت در انتهای این مقاله، در آگاه‌سازی

هرچه بیشتر مخاطبین و علاقه‌مندان به این زمینه با ما همکاری کنید.

 

خرید تخم نطفه‌دار و جوجه:

برای راه‌اندازی مراکز پرورش طیور روش‌های مختلفی پیش روی شما قرار دارد و این خود شما هستید که باید متناسب با بودجه و توانایی‌های خود در این زمینه تصمیم بگیرید. خرید تخم نطفه‌دار و جوجه یا نیمچه از محبوب‌ترین روش‌های شروع است و کافی است با یکی از معتبرترین شرکت‌ها وارد ارتباط شوید و در صورت تائید، کار خود را با خرید محصول موردنظر شروع کنید. شرکت تخم نطفه‌دار دات کام، پیشرو و صاحب‌نام در فروش این محصولات در خدمت شما مشتریان عزیز است.محصولات این شرکت تحت شرایط کاملاً بهداشتی نگهداری و در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرند.

برای تهیه مرغوب‌ترین تخم‌های نطفه‌دار و باکیفیت‌ترین جوجه‌ها و همچنین جهت دریافت راهنمایی برای پرورش و نگهداری هر نوع نژاد از پرنده‌ها می‌توانید با مشاوران و کارشناسان باتجربه شرکت تخم نطفه‌دار تماس حاصل فرمایید.

 

 محصولات مربوط به مرغ را از دست ندهید:

تخم نطفه دار مرغ لگهورن

تخم نطفه دار مرغ راس گوشتی

 

در ادامه بخوانید:

اطلاعات لازم برای مرغداری گوشتی

آشنایی کامل با نحوه راه اندازی مرغداری

لطفا جهت برقراری ارتباط با کارشناسان مشاوره و فروش شرکت تخم نطفه دار با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :

کارشناس اول : ۰۹۱۰۴۴۱۸۱۵۲(کلیک کنید)

کارشناس دوم : ۰۹۱۰۴۴۱۸۱۵۳(کلیک کنید)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 21 میانگین: 3.9]
دسته بندی اخرین نوشته ها
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

6 پاسخ به “معرفی بیش از ۱۰۰ مورد از انواع نژاد مرغ”

  1. سلام. مقاله خوب و مفیدی درمورد انواع مرغ در جهان داشتین. این مرغ ها در ایران هم پیدا میشه که بشه پرورش داد؟ درمورد پرورش مرغ توی حیاط خلوت میشه راهنماییم کنین؟ هزینه های مرغ و خروس، جوجه، تخم نطفه دار چطوره و چقد با هم تفاوت دارن؟

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت