نمایش 1–40 از 119 نتیجه

بارگذاری محصولات بیشتر

هر چیزی که باید در مورد تخم های نطفه دار پرندگان بدانید!

تمام تخم هایی که هر روز در مرغ داری ها تولید می شوند، نطفه دار نیستند بلکه تخم ها فقط در صورتی بارور می شوند که حاصل جفت گیری جنس نر با ماده باشند. ما در این مقاله قصد داریم، کیفیت، طرز تشخیص، زمان نگهداری و تمامی موارد لازم در مورد تخم نطفه دار پرندگان مختلف را مورد بررسی قرار دهیم:

بسته بندی و ضمانت تخم نطفه دار

لیست موجودی انواع تخم نطفه دار شرکت ما :

جهت انتخاب ه کدام از موارد می توانید روشون کلیک کنید و به صفحه ی مربوطه هدایت میشود .

تخم نطفه دار

پرندگان ماده برای تخم گذاری نیاز به نر ندارند. زمانی که پرنده ماده به بلوغ می رسد، می تواند تخم گذاری انجام دهد و فرقی نمی کند که با یک نر جفت گیری انجام بدهد یا نه. به همین دلیل است که مرغ داری هایی که پرورش ماده ها را به صورت دسته جمعی در سوله ها انجام می دهند، تخم نطفه دار تولید نمی کنند و تخم های خریداری شده از فروشگاه بدون نطفه هستند.
یک واقعیت جالبی که باید بدانید این است که برخی گونه های پرنده ماده حتی چند هفته بعد از جفت گیری هم قادر به تولید تخم نطفه دار هستند چون اسپرم های جنس نر تا چند روز در داخل رحم ماده زنده می مانند.

نحوه تشکیل تخم نطفه دار

تشکیل تخم با زرده شروع می شود که این ماده، در مرحله اول سلول oocyte نامیده می شود و این سلول در طی تخم گذاری در تخمدان ماده تشکیل می شود. بعد از آن oocyte در داخل لوله رحمی که بخشی از سیستم تولید مثل است، آزاد می شود و در صورت جفت گیری با جنس نر، برخورد اسپرم با زرده باعث بارور شدن آن می شود.
سپس، زرده در لوله رحم پایین می رود و در این مرحله، زرده تخم توسط غشایی نازک و کشسان به نام غشای ویتلین پوشانده می شود. نام علمی این غشا، سفیده تخم و الیاف می باشد. هر چقدر که زرده در داخل لوله رحم پایین تر می رود، الیاف بیشتری اطراف آن را می پوشاند که در نهایت زرده در داخل سفیده تخم قرار می گیرد.
سرانجام، تخم شکل گرفته توسط پوسته ای از جنس کلسیت (نوعی کربنات کلسیم)، پوشانده می شود. کل این مراحل بیشتر از 24 تا 26 ساعت طول نمی کشد.

نحوه تشخیص تخم نطفه دار

زرده تخم نطفه دار دارای یک نقطه سفید کوچک می باشد که در اطراف آن نقطه، یک حلقه کم رنگ قرار دارد، به این نقطه سفید، بلاستودرم گفته می شود.

تشخیص تخم نطفه دار

اگر تخم بارور حاوی بلاستودرم در دما و رطوبت مناسب قرار بگیرد، بعد از گذشت زمان مشخص، همین بلاستودرم رشد می کند و به جوجه تبدیل می شود.
با شروع دوره جوجه کشی، سلول ها شروع به تقسیم می کنند و حتی بعد از 24 ساعت هم می توان شاهد رشد بلاستودرم بود.
طعم و کیفیت غذایی تخم نطفه دار و بدون نطفه یکسان می باشد.
اگر در هنگام شکستن تخم متوجه یک لکه خونی شدید به این معنا نیست که آن تخم بارور بوده است، چون علت وقوع این اتفاق کمبود ویتامین A یا برخی مشکلات ژنتیکی می باشد. رگ های نطفه تخم بارور 4 روز بعد از جوجه کشی شروع به رشد می کند.

آیا رشته سفید موجود روی زرده تخم، جنین است؟

زرده تخم

این رشته سفید نه تنها جزوی از جنین محسوب نمی شود بلکه نشانه باروری نیز نمی باشد. این رشته سفید chalaza نامیده می شود و نقش آن در انتهای زرده، نگهداری آن در وضعیت مناسب می باشد.
البته جوجه کشی با استفاده از دستگاه نیاز شدیدی به شناسایی تخم های نطفه دار دارد به همین دلیل نورآزمایی یکی از روش های موجود برای تشخیص باروری می باشد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

نورآزمایی

نورآزمایی تخم نطفه دار

این کار با استفاده از یک چراغ قوه قوی انجام می شود. انواع تخم نطفه دار در یک محیط تاریک قرار می گیرند و میزان رشد و رگ های خونی آنها با استفاده از نور چراغ قوه مشخص می شود. البته باید مواظب باشید که چراغ قوه را زیاد در نزدیک تخم نگه ندارید چون حرارت زیاد باعث برشته شدن آن می شود.
تخم های نطفه دار نسبت به تخم های بدون نطفه کمی کدر تر و ابری تر هستند. داخل یک تخم بدون نطفه در برابر نور کاملاً شفاف به نظر می رسد. تقریباً 4 تا 5 روز بعد از جوجه کشی، رگ های خونی و سلول ها شروع به رشد می کنند و نورآزمایی در این دوره می تواند نتیجه مطلوب تری داشته باشد.

کیفیت تخم نطفه دار

تخم مرغ های کثیف اغلب آغشته به مدفوع پرنده هستند و نوعی منبع برای باکتری ها و میکروب های بیماری زا محسوب می شوند. شستشوی تخم جوجه کشی یک امر مهم برای حفظ سلامتی جنین و دستگاه می باشد. البته عده ای اعتقاد دارند که شستن تخم باعث از بین رفتن غشاء محافظ می شود با این اوصاف، دو روش برای تمیز کردن تخم وجود دارد:
1. تمیز کردن خشک – با استفاده از برس و پارچه تمیز
2. تمیز کردن مرطوب – شستشو با استفاده از آب و مواد ضدعفونی کننده
پوسته تخم جوجه کشی باید کاملاً عادی باشد به طوری که پوسته نازک و کلفت برای جوجه کشی مناسب نیستند چون پوسته نازک در برابر حرارت تبخیر می شود و پوسته کلفت بیرون آمدن را برای جوجه دشوار می کند.
به‌طورکلى تخم هایی که داراى زرده پر رنگ و محتويات ثابت و سفيده غليظ کافى هستند از نظر درصد جوجه درآورى بهتر از تخم‌ های ديگر مى‌باشند.

ساختار تخم پرنده بعد از تشکیل جنین

تخم های نطفه دار پرندگان بسته به نوع و نژاد آنها شرایط متفاوتی دارند که در ادامه به بررسی برخی از نژاد های معروف می پردازیم:

مرغ

مرغ

تخم نطفه دار مرغ حاوی ماده ژنتیکی مرغ و خروس می باشد که برخورد آنها باعث بارور شدن تخم می شود. اگر در گله خروسی وجود نداشته باشد، تخم های تولید شده توسط مرغ ها، بدون نطفه هستند چون اسپرم خروس برای بارور شدن تخم ها ضروری است.

ساختار تخم نطفه دار

وزن استاندارد تخم مرغ

تخم مرغ های درشت و ریز از نظر جوجه کشی مناسب نیستند برای این منظور استفاده از تخم هایی با وزن متوسط برای جوجه کشی ایده آل می باشد.
بهترین وزن تخم مرغ جوجه کشی 51 تا 60 گرم می باشد ولی این امر بستگی به نژاد و سن مرغ دارد.

شرایط نگهداری تخم مرغ

انواع تخم نطفه دار مرغ حداکثر 7 روز می توانند در انبار یا کارتن مناسب بمانند و باروری خود را حفظ کنند. رطوبت مناسب برای این دوره 75 تا 85 درصد و دمای ایده آل 12 تا 13 درجه سانتی گراد می باشد. این شرایط از خشک شدن نطفه درون تخم قبل از جوجه کشی جلوگیری می کند.

تشخیص نطفه دار بودن تخم مرغ

بهتر است که قبل از قرار دادن تخم ها در داخل جوجه کشی، برای تشخیص باروری از نورآزمایی استفاده کنید. انجام نورآزمایی مداوم رشد صحیح جنین ها را به خطر می اندازد به همین دلیل بهتر است که 4 تا 5 روز بعد نورآزمایی انجام دهید تا با مشاهده رشد سلول ها و رگ های خونی از بارور بودن آن مطمئن شوید.
اگر در این مرحله شاهد هیچ نوع پیشرفتی نشدید، می توانید روی آنها علامت بگذارید و در روز 10 ام دوباره میزان رشد سلولی آنها را بررسی کنید. اگر در روز 10 ام هم شاهد هیچ پیشرفتی نشدید، آنها را از دستگاه خارج کنید چون حضور آنها برای سلامتی تخم مرغ های نطفه دار دیگر ضرر محسوب می شود.
در روز 17 ام، درست قبل از بستن کامل دستگاه، عمل نورآزمایی را دوباره تکرار کنید تا جنین هایی که رشد آنها به هر دلیل با مشکل روبرو شده است را شناسایی و از دستگاه خارج کنید.

روند رشد جنین در 21 روز

ترک جنین های توسعه نیافته در داخل دستگاه، می تواند باعث انفجار آنها شود و باکتری های مضری را در فضای دستگاه پخش کند و این را هرگز فراموش نکنید که این باکتری های تولید شده می توانند از منافذ وارد تخم های سالم شوند و جنین ها را بکشند.

اردک

اردک

بخش عمده ای از اطلاعات مربوط به جوجه کشی تخم مرغ برای تخم اردک نیز صدق می کند. تفاوت های اصلی بین تخم های اردک و مرغ در اندازه و دوره جوجه کشی می باشد. به این صورت که اندازه تخم نطفه دار اردک بزرگ تر از مرغ می باشد و برای تبدیل به جوجه به 28 روز زمان نیاز دارد که این دوره برای برخی نژادهای دیگر متفاوت است. (دوره جوجه کشی تخم اردک موسکویی : 35 روز)

تفاوت پوسته مرغ و اردک

تفاوت شکل ظاهری تخم اردک و تخم مرغ

تفاوت زذه مرغ و اردک

تفاوت شکل داخلی تخم اردک و تخم مرغ

وزن استاندارد تخم اردک

اندازه این تخم ها بسته به نوع نژاد متفاوت است. وزن تخم اردک کوچک 44 گرم، متوسط 48 گرم و بزرگ 56 گرم می باشد. تخم های بسیار بزرگ تر 65 تا 70 گرم وزن دارند. البته تخم هایی هم وجود دارند که بین 96 تا 110 گرم نیز وزن داشته باشند.

انواع تخم ها

شرایط نگهداری تخم اردک

انواع تخم نطفه دار اردک نیز حداکثر باید تا 7 روز نگهداری شوند و قرار گرفتن در دمای پایین در عرض بیشتر از 7 روز میزان باروری آنها را به شدت کاهش می دهد. تخم های اردک قبل از جوجه کشی، باید در محیطی با دمایی کمتر از دمای دستگاه جوجه کشی قرار بگیرند که از میزان رطوبت کافی (60 تا 70) برخوردار است. تخم هایی که در انبار هستند نیز باید مرتباً چرخانده شوند.
به یاد داشته باشید، زمانی که تخم های اردک را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کردید روی یک محیط تمیز و استریلی قرار دهید تا باکتری ها را به خود جذب نکنند.

تشخیص نطفه دار بودن تخم اردک

معمولاً نورآزمایی یا نطفه بینی تخم اردک 7 روز بعد از شروع جوجه کشی انجام می شود. شفاف بودن محتوای درونی تخم اردک یا وجود یک حلقه خونی در داخل آن نشانه ناباروری یا مرگ جنین می باشد. اما وجود رگ و سلول های خونی در داخل نطفه بعد از 8 روز، نشانه نطفه دار بودن تخم اردک می باشد.

دوره جوجه کشی

وجود حلقه تیره در داخل نطفه (بعد از 10 تا 16 روز) نشانه ناباروری آن می باشد. کیسه هوای تخم نطفه دار هر روز با گذشت زمان بزرگ تر می شود.

بلدرچین

بلدرچین

جوجه کشی تخم بلدرچین هیچ تفاوتی با جوجه کشی تخم مرغ ندارد. تنها تفاوت این است که جوجه کشی تخم نطفه دار بلدرچین در عرض 17 روز انجام می شود. البته به گونه آن نیز بستگی دارد که تبدیل جنین بلدرچین به جوجه می تواند 23 تا 24 روز زمان ببرد.

وزن استاندارد تخم نطفه دار بلدرچین

تخم بلدرچین به طور متوسط حدود 9 الی 13 گرم وزن دارد. 32 تا 33 درصد وزن تخم بلدرچین مربوط به زرده آن می باشد.

شرایط نگهداری تخم بلدرچین

تخم های نطفه دار بلدرچین در صورت وجود شرایط مناسب حداکثر تا 2 هفته می توانند نگهداری شوند. اگر قرار است که تخم ها بیش از 3 تا 4 روز نگهداری شوند، باید حداقل 2 نوبت در روز با زاویه 45 درجه چرخانده شوند تا قسمت زرده تخم به غشا های سفید نچسبد. دمای مناسب برای محیط نگهداری تخم بلدرچین 10 تا 14 درجه سانتی گراد می باشد اما رطوبت نیز نقش مهمی در نگهداری آنها دارد چون نبود رطوبت باعث تبخیر آب و رطوبت موجود در تخم ها و خشک شدن نطفه می شود. 60 تا 65 درصد رطوبت برای محیط نگهداری تخم های بلدرچین مناسب است.
تخم بلدرچین به اکسیژن نیاز دارد و نگهداری تخم ها در محل بدون اکسیژن باعث مرگ نطفه می شود، پس وجود تهویه مناسب برای جلوگیری از این مسئله بسیار ضروری است.

تشخیص نطفه دار بودن تخم بلدرچین

میزان رشد و باروری تخم بلدرچین بعد از 6 روز قابل شناسایی است، پس در این زمان با استفاده از نورآزمایی می توان میزان رشد جنین را ردیابی کرد.
شفافت و یک رنگ ( زرد ) بودن محتوای درونی تخم بلدرچین در برابر منبع نور نشانه ناباروری آن می باشد، البته این ویژگی برای دوره قبل از جوجه کشی صدق می کند. تخم بدون نطفه در برابر رطوبت و دمای زیاد فاسد می شود و محتوای درونی آن در برابر منبع نور، جلوه تیره و کدری پیدا می کند.
سلول های خونی جنین به مرور زمان تقسیم می شوند تا این که قسمت های اصلی بدن جوجه تشکیل شود. اگر جنین در این مرحله در برابر منبع نور قرار بگیرد، به وضوح قابل شناسایی خواهد بود.
چرخش تخم نطفه دار بلدرچین باید تا 3 روز مانده به زمان پیش بینی شده برای اتمام جوجه کشی متوقف شود.

شترمرغ

شترمرغ

تخم شترمرغ بزرگ ترین تخم پرنده زنده روی کره زمین است. مقاومت و کیفیت پوسته این تخم به قدری است که در دوران های قدیم از آن به عنوان ظروف استفاده می کردند. این تخم ها معمولاً در رژیم غذایی انسان قرار نمی گیرند.

وزن استاندارد تخم نطفه دار شترمرغ

این تخم به طور متوسط دارای طول و عرض 15 و 13 سانتی متر می باشند که 1100 تا 1900 گرم نیز وزن دارد. در موارد استثنائی تخم هایی با وزن 3.2 کیلوگرم نیز مشاهده شده است. تخم های بدون نطفه کوچک تر از تخم های نطفه دار می باشند.

شرایط نگهداری تخم شترمرغ

شترمرغ ها معمولاً بین 3 تا 8 بعد از ظهر تخم گذاری می کنند بهترین زمان برای جمع آوری تخم ها بلافاصله بعد از تخم گذاری می باشد چون اگر این تخم ها زیر دست و پای شترمرغ قرار بگیرند، می شکنند. دلیل دیگر هم این می باشد که زمانی که تخم از بدن شترمرغ خارج می شود، گرم است و رفته رفته سرد می شود. سرد شدن باعث انقباض می شود و هوا را به داخل تخم می کشد که همین موارد احتمال نفوذ آلودگی به داخل تخم را بالا می برند.
تخم نطفه دار شترمرغ حداکثر 10 روز می تواند در اتاق مخصوص نگهداری شود و در عین حال، باروری خود را نیز حفظ کند. دمای نگهداری تخم شترمرغ 15 تا 20 درجه سانتی گراد می باشد و بالا یا پایین بودن دما، احتمال از بین رفتن نطفه را بالا می برد.
تمیز کردن پوسته تخم برای جلوگیری از ورود میکروب و باکتری به داخل تخم ضروری می باشد، البته این ضدعفونی و تمیز کردن باید با دقت انجام شود چون سهل انگاری در این کار باعث از بین رفتن غشاء محافظ می شود و زمینه را برای نفوذ آلودگی به داخل تخم، مساعد می کند.

تشخیص نطفه دار بودن تخم شترمرغ

تخم شترمرغ پوسته ضخیمی دارد و محتویات داخلی آن به راحتی قابل دیدن نمی باشد. دوره جوجه کشی تخم نطفه دار شترمرغ 42 روز می باشد و بهترین زمان برای نورآزمایی، روز چهاردهم می باشد. در این مرحله، باروری تخم قابل مشاهده می باشد و تخم های بدون نطفه در هفته دوم کاملاً شفاف و روشن هستند که بهتر است که هر چه زودتر از دستگاه خارج شوند.

نورآزمایی تخم نطفه دار شترمرغ

به طور کلی عمل نورآزمایی تخم شتر مرغ در زمان های زیر انجام می شود

1. روز دوم انبارسازی
2. دو تا 3 هفته بعد از قرار دادن در دستگاه جوجه کشی
3. روز چهلم جهت اطلاع از روند هچ
4. داخل دستگاه هچر

بوقلمونبوقلمون

دوره جوجه کشی تخم شترمرغ نطفه دار 28 روز می باشد. عملکرد بوقلمون ها شبیه مرغ ها نمی باشد و هر 27 تا 36 ساعت یک بار تخم نمی گذارند. شرایط جغرافیایی، فصل تخم گذاری آنها را تعیین می کند. بنابراین بوقلمون ها در آب و هوای سردتر، تا فصل بهار تخم گذاری نمی کنند و درفصل پاییز تخم گذاری را متوقف می کنند.

وزن استاندارد تخم نطفه دار بوقلمون

استاندارد وزن تخم نطفه دار بوقلمون برحسب نژاد بوقلمون ها متفاوت است. سن مرغ و دوره تخم گذاری هم تاثیر زیادی در وزن تخم دارد و وزن متوسط تخم بوقلمون 78 تا 97 گرم می باشد. اگرچه وزن تخم ها دارای تغییر و تنوع قابل ملاحظه ای است ولی ضریب آنها حدود 6 تا 7 درصد است. اغلب پرورش دهندگان یک حداقل وزن را در نظر می گیرند و تخم های کوچک تر را برای جوجه کشی انتخاب نمی کنند.

شرایط نگهداری تخم بوقلمون

تخم های بوقلمون باید هر روز جمع آوری شوند و در یک محیط سرد نگهداری شوند. تخم های بوقلمون حداکثر باید 7 روز نگهداری شوند، به طوری که گذر زیاد زمان باعث تبخیر رطوبت داخلی تخم می شود و احتمال مرگ جنین را بالا می برد. 14 تا 15 درجه سانتی گراد بهترین دما و 70 تا 80 درصد بهترین رطوبت برای محیط نگهداری تخم های بوقلمون می باشد.
تخم های بوقلمون باروری خود را به مرور زمان از دست می دهند به همین دلیل توصیه می شود که تخم های جوجه کشی بوقلمون را بیشتر از 7 تا 10 روز در بیرون دستگاه جوجه کشی نگهداری نکنید تا شانس جوجه کشی موفق بیشتری داشته باشید.

تشخیص نطفه دار بودن تخم بوقلمون

با شروع دوره جوجه کشی، جنین بوقلمون شروع به رشد می کند که این تغییرات سلولی بعد از روز سوم و چهارم توسط نورآزمایی قابل رویت می باشد. روشن بودن و نبود حلقه خونی در داخل تخم بوقلمون نشانه ناباروری آن می باشد که دلیل آن می تواند عقیم و پیر بودن نر یا نبود مواد مغذی مناسب در جیره غذایی ماده باشد.

کبک

کبک

طول دوره جوجه کشی کبک 24 روز می باشد و جفت نر و ماده بعد از هر دوره جفتگیری به مدت 2 ماه استراحت می کنند. تخم های نطفه دار کبک برای رشد و تبدیل شدن به جوجه نیازمند دما و رطوبت خاص، تهویه کافی و چرخش مداوم می باشد. چرخش نامنظم و نامناسب انواع تخم نطفه دار در ایام جوجه کشی شرایط نطفه را به خطر می اندازد.

وزن استاندارد تخم نطفه دار کبک

تخم کبک متناسب با جثه آن، اندازه کوچکی دارد و وزن آن حدود 22 تا 24 گرم می باشد.

شرایط نگهداری تخم کبک

تخم های کبک حداکثر باید 12 روز نگهداری شوند و در صورت بالا بودن دما انبار کردن باید کمتر از 7 روز طول بکشد. دمای 17 – 12 درجه سانتی گراد و رطوبت 65 – 55 درصد برای نگهداری و انبار تخم های کبک مناسب می باشد.

تشخیص نطفه دار بودن تخم کبک

تشخیص نطفه دار بودن تخم کبک

تخم کبک بدون نطفه در برابر منبع نور شفاف و یک دست به نظر می رسد و هیچ نشانه ای از رشد جنین در آن پیدا نیست.
در اواخر دوره جوجه کشی و تقریباً روز 23 ام، قرار دادن منبع نور روی تخم به راحتی باعث دیده شدن حرکات جوجه می شود. به طوری که تمام قسمت تخم به جز کیسه هوا کدر و تیره می شود و حرکات جنین از روشنایی کیسه هوا قابل رویت است.

قرقاول

قرقاول

تخم نطفه دار قرقاول حاصل جفت گیری موفقیت آمیز پرنده نر و ماده می باشد. زمان طبیعی جوجه کشی برای تخم های قرقاول 25 – 24 روز می باشد. البته زمان پایان جوجه کشی به عواملی مانند سن، روش نگهداری تخم، مدیریت شرایط دستگاه جوجه کشی ( دما و رطوبت) بستگی دارد.

وزن استاندارد تخم نطفه دار قرقاول

طول تخم قرقاول 4.9 – 4.1 سانتی متر و عرض آن 3.8 – 3.3 سانتی متر می باشد. یک تخم قرقاول استاندارد 30 تا 33 گرم وزن دارد.

شرایط نگهداری تخم قرقاول

برای نگهداری تخم ها باید آنها را در شرایط مرطوب و خنک در دمای 16 – 14 درجه سانتی گراد و رطوبت 75 – 73 درصد نگهداری کرد. در صورت ذخیره تخم ها به مدت بیشتر از 6 – 5 روز باید آنها را روزی 2 – 1 بار چرخاند.
بهترین زمان برای نگهداری تخم ها 8 – 7 روز بوده و حداکثر 12 – 10 روز است که توصیه نمی گردد زیرا اگر دوره نگهداری تخم های قرقاول بیشتر از 7 روز طول بکشد، احتمال باروری و تبدیل موفق تخم به جوجه کاهش می پیدا می کند.

تشخیص نطفه دار بودن تخم قرقاول

10 روز بعد از شروع جوجه کشی، بهترین زمان برای پیگیری میزان رشد جنین قرقاول می باشد. تخم هایی که محتوای داخلی شفافی دارند را از دیگر تخم هایی که دارای حلقه و سلول خونی هستند، جدا کنید.
این جداسازی برای حفظ سلامتی تخم نطفه دار ضروری می باشد چون قرار گرفتن تخم های فاسد در برابر حرارت نتیجه ای جز آلوده کردن تخم های دیگر ندارد.

نورآزمایی

این امکان نیز وجود دارد که جنین در مراحل اولیه رشد کند و در ادامه دوره، به هر دلیل با مشکل روبرو شود و از بین برود، به همین خاطر روز هجدهم (درست قبل از بستن کامل درب دستگاه) برای نورآزمایی ثانویه مناسب می باشد.

طوطی سانان

طوطی سانان

طوطی سان ها دارای گونه های مختلفی می باشند و دوره جوجه کشی تخم نطفه دار طوطی بسته به گونه آن، 2.5 تا 4 هفته طول می کشد. هر چقدر پرنده بزرگ تر باشد دوره جوجه کشی تخم آن، طولانی تر است. تخم های نطفه دار طوطی برای جوجه کشی به دمای 37 درجه سانتی گراد یا پایین تر نیاز دارند. تخم های بارور طوطی 3 تا 5 روز بعد از جفتگیری توسط طوطی ماده تولید می شوند.

وزن استاندارد تخم طوطی

نژاد های مختلف طوطی سانان وزن متفاوتی دارند، به این صورت که وزن معمولی طوطی عروس هلندی 70 گرم می باشد ولی وزن نژاد های دیگر که بدن کشیده تر و بزرگ تری دارند می تواند به 125 گرم نیز برسد. اندازه تخم هم بستگی به جثه طوطی دارد. (جثه کوچک تر – تخم کوچک تر)

شرایط نگهداری تخم طوطی

نگهداری تخم طوطی در یک محیط با دمای 8 – 12 درجه سانتی گراد و رطوبت 75 درصد می تواند توانایی باروری آنها را حفظ کند. همچنین نگهداری این تخم ها به مدت بیش از یک هفته، به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا احتمال از بین رفتن جنین ها به شدت افزایش پیدا می کند.
البته باید توجه داشت که عمل نگهداری تخم های نطفه دار قبل از ورود به دستگاه جوجه کشی در مورد گونه هایی مانند طوطی و مرغ عشق بر اساس شرایط ذکر شده، توصیه نمی شود چون نتیجه حاصل چندان هم رضایت بخش نیست.

تشخیص نطفه دار بودن تخم طوطی

نورآزمایی ساده ترین روش برای بررسی میزان رشد جنین و تعیین میزان باروری تخم های طوطی سانان می باشد. نورآزمایی طوطی در هر زمانی می تواند انجام شود اما ممکن است حداقل تا 7 – 10 روز بعد از شروع جوجه کشی، شاهد پیشرفتی در جنین نشوید.

تشخیص نطفه دار بودن تخم طوطی

در صورتی که تخم طوطی بارور باشد لکه های سیاه در وسط تخم دیده خواهد شد که اطراف آن را رگ های خونی احاطه کرده است و در غیر این صورت، جلوه شفاف محتویات داخل تخم، نشانه نابارور بودن آن می باشد.

تخم نطفه دار، اصل اساسی در صنعت پرورش طیور محسوب می شود به همین خاطر، تهیه آن از یک منبع معتبر و مناسب می تواند کسب و کار شما را چند قدم جلوتر ببرد. شما عزیزان می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان و یا خرید تخم نطفه دار پرندگان مختلف با کارشناسان مجرب شرکت تخم نطفه دار داتکام تماس حاصل نمائید.

تخم نطفه دار

در حالت کلی تخم نطفه دار به تخم هایی اطلاق می شود که در صورت قرار گیری در دما و رطوبت مناسب، پس از گذر یک بازه زمانی مشخص، به جوجه تبدیل می شوند. به دلیل سرمایه گذاری های کلانی که در سال های اخیر در این زمینه صرف شده است، امروزه توجه و اهمیت بالایی به آن می شود و بسیاری از کاربران به دید یک کسب و کار سودده و کارآمد به آن نگاه می کنند. تخم نطفه دار به دلیل قابلیت ها و کاربرد هایی که در عرصه صنعت جوجه آوری دارد، بسیار حائز اهمیت می باشد. شرکت های بسیاری وجود دارند که در زمینه تولید تخم های نطفه دار در حال فعالیت هستند. جالب است بدانید که تمامی این سازمان دارای تخصص و تجربه کافی در این زمینه نمی باشند. از این رو دانستن برخی نکات در رابطه با این صنعت می تواند یاری دهنده شما باشد و به نوعی سرمایه صرف شده را حفظ نماید.

کیفیت در تخم های نطفه دار یکی از مهم ترین و اصلی ترین مسائل محسوب می شود. به طوری که اگر تخم های نطفه دار از کیفیت بالایی برخوردار نباشند، طی فرایند جوجه کشی درصد پایینی از آن ها به جوجه تبدیل خواهند شد که این نشان دهنده نرخ نزولی جوجه آوری است. شرکت تخم نطفه دار یکی از برجسته ترین و خوشنام ترین فعالان حال حاضر در شمال غرب در این زمینه می باشد که با پاسخگویی 24 ساعته و ارائه خدمات مختلف، پذیرای هم وطنان عزیزمان است.

 

راهنمای خرید تخم های نطفه دار

نکات بسیاری وجود دارند که به هنگام خرید تخم های نطفه دار بایستی به آن ها توجه نمود. یکی از این نکات که بسیار مهم است، اطمینان از کیفیت بالای تخم می باشد تا از هدر رفتن سرمایه جلوگیری شود. در حالت کلی برای وارد شدن به این کسب و کار دو مسئله مطرح می باشد که یکی دستگاه جوجه کشی استاندارد و دیگری تخم نطفه دار با کیفیت. این نکته قابل ذکر است که دستگاه جوجه کشی بایستی از شرکت هایی تامین شود که مطابق با استاندارد های جهانی طراحی و به تولید رسیده باشد. این تجهیزات باید به گونه ای انتخاب شوند که در مرحله اول متناسب با نیاز کاربر باشند و در مرحله بعد قابلیت ایجاد شرایط ایده آل برای عملیات جوجه آوری را داشته باشند.

کیفیت تخم هایی که نطفه دار هستند و برای فرایند جوجه کشی مورد استفاده قرار می گیرند، باید بالا باشد تا زمانی که داخل دستگاه جوجه کشی قرار داده می شوند، تقریبا تماما به جوجه تبدیل شوند. به همین دلیل است که پیشنهاد می شود از سازمان ها و شرکت های معتبر خرید های خود را انجام دهید. شرکت تخم نطفه دار یکی از بزرگ ترین و مطمئن ترین شرکت ها در این زمینه می باشد که با سال ها تجربه و استفاده از روش های نوین جهانی، فعالیت های خود را در این زمینه انجام می دهد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت