نمایش دادن همه 11 نتیجه

بارگذاری محصولات بیشتر

توضیحات تکمیلی در مورد تخم نطفه دار قرقاول

قرقاول از جمله پرندگانی است که پرورش آن در بین مردم مختلف محبوبیت پیداکرده است و دلیل اصلی این محبوبیت، گوشت لذیذ و سالم آن است. پرورش قرقاول و توسعه کسب‌ و کار از طریق جوجه کشی تخم نطفه دار قرقاول نیاز به تجربه و علاقه کافی دارد چون در صورت نداشتن این دو عامل، سختی نگهداری از این پرنده، در یک مدت کوتاه باعث سستی و ناامیدی پرورش دهنده می‌شود. تاکنون 30 نژاد مختلف از قرقاول ها یافت شده است که هر کدام ویژگی های ظاهری و کاربردی مختلفی دارند و این شما هستید که باید متناسب با هدف خود، انتخاب درستی داشته باشید. ما در این مقاله به بررسی تمامی ویژگی های قرقاول ها و همچنین شرایط نگهداری و جوجه کشی تخم نطفه دار قرقاول می پردازیم. اگر در زمینه پرورش قرقاول نیاز به اطلاعات اضافی دارید، بهتر است با ادامه مطلب همراه باشید:

لیست موجودی انواع تخم نطفه دار شرکت ما :

جهت انتخاب ه کدام از موارد می توانید روشون کلیک کنید و به صفحه ی مربوطه هدایت میشود .

معرفی کامل و مختصر قرقاول

قرقاول پرنده‌ای بسیار زیبا و خوش‌رنگ است که با طرح و نقش زیبا و دم بلند خود به‌عنوان یکی از زیباترین پرنده‌ها شناخته می‌شود. نژاد آمریکایی، نژاد هلندی (سفید) و نژاد سبز پاکستانی به‌عنوان بهترین قرقاول برای پرورش انبوه شناخته می‌شود و دلیل آن، تولید تخم زیاد در طول سال، مقاومت بسیار عالی در برابر بیماری‌ها، دوره پرورش کوتاه و سن بلوغ پایین، وزن گیری مناسب در مدت‌زمان کوتاه و گوشت بسیار خوش‌طعم می‌باشد. البته هر پرورش‌دهنده ابتدا باید با بررسی ویژگی‌ها و کاربردهای هر یک از نژادهای موجود، در مورد انتخاب خود اطمینان به دست بیاورد. در ادامه به بررسی برخی از نژادهای محبوب قرقاول می‌پردازیم:

قرقاول آمریکایی

قرقاول آمریکایی

قرقاول آمریکایی

قرقاول آمریکایی با نام قرقاول گردن حلقه‌ای نیز شناخته می‌شود. این پرنده در مناطق مختلف جهان از جمله آمریکای شمالی به عنوان یک پرنده شکاری معرفی شده است. شکل ظاهری قرقاول آمریکایی نر جذاب تر از جنس ماده است و دلیل اصلی این جذابیت، پرهای مسی و طلایی و گردن قرمز با ترکیبات سفید رنگ می باشد. صدای خروس ­مانند قرقاول نر از چند مایل دورتر هم به گوش می رسد.

در مقابل جنس ماده حالت خنثی تری دارد و به رنگ قهوه‌ای – خاکستری می باشد و این ویژگی در دوره تخم‌گذاری و جوجه کشی، یک مزیت بسیار بزرگ محسوب می‌شود و عمل استتار را برای ماده راحت تر می کند.

نژاد قرقاول آمریکایی برای اهداف مختلفی با استفاده از تخم نطفه دار قرقاول پرورش می یابد که بهره برداری از گوشت و مصارف زینتی در رأس آن ها قرار دارد. گوشت این قرقاول بسیار لذیذ می باشد و در عین حال، خواص فوق العاده آن باعث می شود که تغذیه مناسبی برای افراد سالمند و کودکان در حال رشد باشد.

گونه نر قرقاول آمریکایی در 8 ماهگی تا 1 سالگی به بلوغ می‌رسد و در این دوره، آماده جفت‌گیری است. نژاد آمریکایی علاوه بر مصارف گوشتی، مقاومت بسیار زیادی دارد به همین خاطر افرادی که در این حوزه کم‌تجربه هستند، می‌توانند کار خود را با این قرقاول شروع کنند.

قرقاول لیمویی زرد

قرقاول لیمویی زرد

قرقاول لیمویی زرد

قرقاول لیمویی نوعی جهش خاص از قرقاول قرمز – طلایی می باشد که این دو نژاد از کشور ایتالیا سرچشمه می گیرند. این پرنده یک انتخاب عالی برای مبتدیان محسوب می شود چون به راحتی با شرایط آب و هوایی مختلف سازگار می‌شوند و به رشد خود ادامه می دهند و حتی در ماه های سرد زمستان هم به اسکان چندانی نیاز ندارند.

قرقاول لیمویی از علوفه خواران بسیار موفق می باشد و انواع توت، دانه، غلات، سبزی ها و حشرات بخش مهمی از رژیم غذایی این پرنده را تشکیل می دهند. طول بدن این قرقاول تقریباً 20 سانتی‌متر است و ظاهر قرقاول لیمویی نر و ماده کمی باهم متفاوت است به این صورت که رنگ غالب قرقاول لیمویی ماده خاکستری است ولی در مقابل، کل بدن قرقاول نر به رنگ لیمویی است.

قرقاول لیمویی در 1 الی 2 سالگی به بلوغ می‌رسد و بعد از آن، با وجود تمامی شرایط لازم می تواند در تمام فصول سال تولید مثل کند.

گوشت قرقاول لیمویی بسیار لذیذ و سرشار از مواد مغذی است و از مواد مفیدی که در گوشت قرقاول وجود دارد می توان به فسفر، مس، روی، آهن، پروتئین و ویتامین های B1، B12، C، C1 و A1 اشاره کرد. این عناصر مفید و کمیاب درمان بیماری هایی مانند آسم، تشنج، فشار خون و سنگ کلیه می باشند. ( این مورد یکی از عواملی است که موجب گردیده تخم نطفه دار قرقاول شاهد درخواست بالایی از سمت خریداران باشد )

قرقاول لیدی

قرقاول لیدی

قرقاول لیدی

قرقاول لیدی ظاهر بسیار شگفت انگیزی دارد البته به این نکته نیز باید توجه داشته باشید که قرقاول لیدی نر ترکیب رنگی بسیار فوق العاده ای دارد و دم بسیار بلند (80 سانتی متر) آن بیشتر برای جذب قرقاول لیدی ماده کارساز است. در مقابل قرقاول لیدی ماده به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای است و هم جثه و هم اندازه دم آن نسبت به قرقاول لیدی نر کوچک تر است.

قرقاول لیدی از موادی مانند توت، علف، برگ، دانه و همچنین بی مهرگان کوچک تغذیه می کند. ماده ها پس از یک دوره جوجه کشی 23 روزه، می توانند در هر کلاچ 12 تخم نطفه دار قرقاول بگذارند. البته زمان شروع تولید مثل آن ها بیشتر به شرایط آب و هوایی بستگی دارد اما معمولاً جفت گیری آن ها در ماه می آغاز می شود.

قرقاول ریوز

قرقاول ریوز

قرقاول ریوز

طول بدن قرقاول ریوز نر 210 سانتی متر و وزن آن 1.5 کیلوگرم می باشد. این قرقاول در سال 2008 به دلیل داشتن طولانی ترین دم طبیعی در رکورد های جهانی گینس ثبت شده است. دم این قرقاول می‌تواند به 2.4 متر برسد. طول بدن قرقاول ریوز ماده 75 سانتی متر و وزن آن نیز 949 گرم می باشد. درست مانند اکثر قرقاول های دیگر، طرح و رنگ قرقاول ریوز نر و ماده باهم متفاوت است و قرقاول نر بسیار چشم نوازتر از جنس ماده است.

قرقاول ریوز بومی جنگل های همیشه سبز نواحی مرکزی و شرقی چین می باشد. قرقاول ریوز پرنده‌ای بادوام است و آب و هوای سرد و گرم را به راحتی تحمل می کند. قرقاول های ریوز در حالت کلی به خصوص در فصل تولید مثل نسبت به انسان، حیوانات و دیگر قرقاول ها تهاجمی هستند. بخش بزرگی از رژیم غذایی این قرقاول ها را دانه ها و غلات تشکیل می دهد.

قرقاول بلژیکی سرطلایی

قرقاول بلژیکی سرطلایی

قرقاول بلژیکی سرطلایی

قرقاول بلژیکی یا همان قرقاول طلایی بومی یونان باستان و بلژیک می باشد. این قرقاول با ظاهر زیبا و ترکیب رنگی گرم و جذاب در نگاه اول همه توجه ها را به خود جلب می کنند. افرادی که علاقمند به پرورش قرقاول هستند، می توانند با تهیه جوجه یا تخم نطفه دار قرقاول بلژیکی، کار خود را شروع کنند.

طول بدن قرقاول بلژیکی نر 105 – 90 سانتی متر است که دو سوم این طول مربوط به دم آن است. ویژگی های ظاهری قرقاول بلژیکی نر و ماده کمی باهم متفاوت است و جذابیت شگفت انگیز قرقاول نر با ترکیب رنگی بسیار جالب قرمز و نارنجی باعث جلب توجه بیشتر آن در فصل جفت گیری می شود. این در حالی است که قرقاول ماده با ترکیب خاکستری – قهوه ای و طرح های سیاه، کمتر جلب توجه می کند و این ویژگی در حیات وحش باعث استتار راحت تر آن در دوره جوجه کشی و فرار از حمله حیوانات می شود.

قرقاول بلژیکی تحرک و سرعت بسیار بالایی دارد به همین خاطر محیط نگهداری آن باید مجهز به دستگاه های امنیتی و حصار های مقاومی باشد تا از پرواز و فرار آن ها جلوگیری شود.

خواص گوشت قرقاول

امروزه مردم سراسر جهان رژیم غذایی خود را به صورت هوشمندانه تر تنظیم می کنند و گوشت سفید و کم چرب طیور را بیشتر ترجیح می دهند. در ادامه به بررسی برخی از خواص فوق العاده گوشت قرقاول می پردازیم:

 • گوشت قرقاول پروتئین بیشتری نسبت به دیگر گوشت ها دارد و همین ویژگی باعث می شود که با یک وعده غذایی حاوی گوشت قرقاول، درصد زیادی از میزان پروتئین لازم برای بدن انسان تأمین شود.
 • فسفر، مس، آهن، نیاسین، ویتامین های گروه B و آمینو اسید های کمیاب از دیگر مواد لازم برای سلامتی بدن می باشد که یک تکه گوشت قرقاول، درصد زیادی از آنها را برای بدن فراهم می کند.
 • افرادی که بخاطر داشتن اضافه وزن، تغییرات زیادی در رژیم خود ایجاد کرده اند، می توانند با مصرف گوشت قرقاول هم کالری دریافتی بدن خود را کنترل کنند و هم این که گوشت را به طور کامل از وعده های غذایی خود حذف نکنند.
 • پتاسیم یکی از مواد ضروری برای حفظ سلامتی قلب و عروق می باشد و گوشت قرقاول یک منبع عالی برای پتاسیم محسوب می شود.
 • افرادی که از بیماری هایی مانند آسم، تشنج، فشار خون، ناتوانی جنسی، فراموشی و بی خوابی رنج می برند با مصرف این گوشت می توانند درد های خود را تسکین دهند.

نکات مربوط به پرورش قرقاول

قرقاول یکی از بهترین پرندگانی است که پرورش آن در یک زمان کوتاه، سود آوری بسیار بالایی خواهد داشت. البته، یک پرورش دهنده ابتدا باید تمامی شرایط و الزامات پرورش قرقاول را یاد بگیرد و سپس نسبت به این کار اقدام کند. هزینه پرورش قرقاول نسبت به پرنده های دیگر کمتر است اما در صورت نداشتن تجربه لازم، کار خود را با تعداد کم شروع کنید و به مرور زمان با جوجه کشی تخم نطفه دار قرقاول و پرورش مناسب جوجه ها، کار خود را توسعه دهید.

مسکن مناسب

نگهداری قرقاول نیاز به توجه ویژه‌ ای دارد و رسیدگی به نظافت و امنیت تمامی قسمت های محیط پرورشی بسیار ضروری است چون این پرنده ها در محیط های مخفی لانه می سازند و روی زمین تخم گذاری می کنند.

هر پرنده تقریباً به فضایی به اندازه 2 در 2 متر از زمین نیاز دارد تا آسایش و آزادی بیشتری داشته باشد.

محیط پرورشی انتخاب شده باید کاملاً خشک و حصار کشی شده باشد. وجود یک قفس و خانه مناسب بسیار ضروری است ولی این پرنده نیازی به چراگاه های سبز ندارد.

وجود یک مسکن مناسب به نفع قرقاول های ماده است چون برخی از نر ها به ماده ها حمله می کنند و وجود یک پناهگاه باعث حفاظت از ماده ها می شود. ماده ها با داشتن احساس امنیت در داخل خانه، عادت لانه سازی و تخم گذاری در بخش های مخفی و دور افتاده را کنار می گذارند.

اندازه پناهگاه باید طوری باشد که برای هر پرنده فضایی به اندازه 1 در 1.5 متر جدا شود. برای هر 40 ماده یک پناهگاه کافی است.

یکی از نقطه ضعف های پرورش قرقاول این است که ماده ها هیچ محدودیتی را برای محل تخم‌گذاری قبول نمی کنند و هر جا که خواستند، تخم گذاری می کنند. این موضوع می تواند جمع آوری تخم ها را کمی دشوار تر کند حتی کسی که قصد جوجه کشی تخم نطفه دار قرقاول را دارد ممکن است بخاطر از دست دادن بعضی از تخم ها، با ضرر مواجه شود.

سقف پناهگاه قرقاول باید به صورت شیروانی باشد و کف خانه را طوری تنظیم کنید که تقریباً 8 سانتی متر با زمین فاصله داشته باشد. برای پوشش کف زمین از موادی مانند خاک اره، چوب ذرت و تراشه چوب استفاده کنید تا محیط خشکی برای قرقاول ها ایجاد شود. توجه داشته باشید که تراشه های چوب مانند کاج، سرو و سایر مواد که امکان ترشح مواد مضر را فراهم می کنند برای پوشش کف زمین انتخاب مناسبی نیستند چون اسید های سمی باعث درماتیت، آلرژی و تحریک دستگاه گوارش می شوند.

تغذیه مناسب

قرقاول ها در حیات وحش از غلات، حشرات، کرم ها و هر چیزی که قادر به نوک زدن آن باشند، تغذیه می کنند، حتی اگر برای آنها مضر باشد. قرقاول های پرورشی باید با یک رژیم غذایی متناسب و سرشار از پروتئین تغذیه شوند و میزان این پروتئین باید متناسب با سن و هدف پرورش (گوشت دهی بالا یا تخم گذاری زیاد) تنظیم شود.

 • جوجه های 1 تا 3 هفته ای: 28 درصد پروتئین
 • جوجه های 3 تا 7 هفته ای: 26 درصد پروتئین
 • قرقاول های 7 تا 24 هفته ای: 20 درصد پروتئین
 • قرقاول های بالای 24 هفته: 14 درصد پروتئین

پس از به وجود آمدن پرنده از تخم نطفه دار قرقاول بهترین موضوع در پرورش قرقاول سالم، ارائه یک رژیم غذایی سالم و مقوی است. قرقاول هایی که برای تولید مثل پرورش می یابند نیاز به کلسیم زیاد دارند تا قدرت تخم گذاری خود را تقویت کنند.

دانه های خشک تقطیر شده گزینه خوبی برای تغذیه این پرنده ها نیستند چون شواهد نشان می دهد که متابولیسم بدن را از بین می برند و مانع رشد سریع آنها می شوند. توجه داشته باشید که هر چقدر هوا گرم تر می شود، میزان خوراک مصرفی قرقاول ها کمتر می شود و با پایین رفتن دما، میزان غذای مصرفی آنها بیشتر می شود. درصورت پایین بودن دما برای یک مدت طولانی، رژیم غذایی قرقاول را با مقدار کمی ذرت ترک خورده تکمیل کنید.

تغذیه نقش مهمی در سلامتی و شادابی قرقاول ها دارد چون هرگونه سهل انگاری در تغذیه و کمبود مواد معدنی، ویتامین و پروتئین در بدن آن ها ممکن است منجر به بیماری یا شاید حتی مرگ آن ها شود. بخش بزرگ رژیم غذایی قرقاول، از دانه و بذر های گیاهان تشکیل می شود و همچنین از انواع توت ها، بی مهرگان و حشرات نیز تغذیه می کنند. اگر می خواهید قرقاول های سالم و شادابی داشته باشید، پلیت و دان مرغ را در اولویت تغذیه این پرندگان قرار دهید.

بیماری های رایج در قرقاول

قرقاول ها پرنده های مقاومی هستند و شرایط آب و هوایی و بیماری های مختلف را به خوبی تحمل می کنند. طول عمر قرقاول ها بین 15 تا 25 سال است. با وجود این، قرقاول ها مستعد ابتلا به بیماری های مختلفی مانند بوتولیسم، کوکسیدیوز، سالمونلا، وبا مرغی، سل مرغی، بیماری ناف، نیوکاسل، عفونت چشمی و کرمی هستند. بهتر است با استفاده از ویتامین ها و مواد معدنی مناسب، مقاومت پرنده ها را افزایش دهید و خطر ابتلا به این بیماری ها را کمتر کنید.

نکته: مخفی کردن دارو ها در لا به لای غذا، بهترین روش برای مصرف دارو و درمان آن ها می باشد.

کوکسیدیوز، شایع ترین بیماری قرقاول خانگی است و به طور کلی باعث ایجاد لکه های خونی در فضولات پرندگان می شود. این بیماری خطرناک نیاز به درمان به موقع دارد چون در غیر این صورت منجر به مرگ قرقاول می شود. کوکسیدیوز توسط هرکدام از دارو های خانواده سوفلا قابل درمان است. برای انجام هرگونه درمان و تعیین روش و دوز مصرف دارو با دامپزشک تماس بگیرید.

کنترل انگل

 • غبار شویی
 • گردگیری با پودر شپش پیرتروم
 • حشره کش سیستمیک قوی

مشکلات مربوط به پا های پرندگان

 • ارثی: انگشت های کج و خمیده
 • باکتریایی: وزوز شدن پا ها
 • انگلی: پا های پوسته پوسته

اگر فقط به خاطر یک منبع کسب درآمد می خواهید به پرورش قرقاول بپردازید و علاقه ای به این کار ندارید، بهتر است به دنبال کسب و کار دیگری باشید چون مطمئناً پرورش طیور بدون داشتن علاقه، شما را به موفقیت نخواهد رساند.

از طرف دیگر، میزان پروتئین و مصرف گوشت قرقاول به حدی است که پرورش قرقاول و عرضه گوشت آن به بازار هم به شما به عنوان درآمد مضاعف بر می گردد و هم تقاضای مردم در برابر گوشت سالم برطرف می شود.

نکات مربوط به جوجه کشی تخم نطفه دار قرقاول

جوجه کشی تخم نطفه دار قرقاول

تخم نطفه‌ دار قرقاول از لقاح سالم قرقاول نر و ماده به وجود می آید و تا زمانی که دما، رطوبت و هوای لازم برای رشد سلول های جنین فراهم نشود، به جوجه تبدیل نمی شود.

دوره جوجه‌ کشی تخم قرقاول 25 – 24 روز می باشد. اکثر پرورش دهندگان ترجیح می دهند که به جای جوجه ‌کشی طبیعی از دستگاه جوجه ‌کشی استفاده کنند تا تعداد زیادی از تخم های نطفه ‌دار را به صورت همزمان به جوجه تبدیل کنند و با تنظیم شرایط لازم برای رشد جنین ها، درصد تبدیل موفق آن ها را بالا ببرند.

اغلب پرورش دهندگانی که از دستگاه جوجه‌ کشی استفاده می کنند، ترجیح می دهند که تعداد مطلوبی از تخم های نطفه دار را جمع آوری کنند و سپس همه آن ها را به صورت یکجا در داخل دستگاه جوجه کشی قرار دهند. همچنین افرادی که قصد دارند، تخم نطفه دار قرقاول را عرضه کنند باید با شرایط نگهداری بهینه آن ها آشنا باشند تا تخم های بارور و سالمی را در اختیار مشتریان قرار دهند. در ادامه به بررسی موارد لازم برای نگهداری و جوجه کشی تخم‌ نطفه‌ دار قرقاول می پردازیم:

 • دمای 14 تا 16 درجه سانتی گراد و رطوبت 75 – 73 درصد برای نگهداری تخم نطفه‌ دار قرقاول مطلوب است.
 • بهترین زمان برای نگهداری تخم های نطفه دار این پرنده 7 – 8 روز می باشد و سعی کنید حداکثر به مدت 10 یا 12 روز تخم ها را انبار کنید زیرا با گذشت زمان درصد موفقیت هچ تخم ها پایین می آید.
 • اگر قصد دارید تخم های قرقاول را به مدت بیش از 5 یا 6 روز ذخیره کنید، باید تمام تخم ها را روزانه 1 الی 2 بار بچرخانید تا محتوای تخم به دیواره داخلی پوسته نچسبد.
 • قرقاول ها با شروع فصل بهار و گرم شدن هوا شروع به جفت گیری و تخم گذاری می کنند. قدرت ماندگاری اسپرم قرقاول به حدی است که قرقاول ماده با یک بار جفت گیری، می‌تواند به مدت 20 الی 25 روز تخم نطفه دار بگذارد و در این دوره نیازی به جفت گیری مجدد ندارد.
 • طول دوره جوجه کشی تخم نطفه دار قرقاول 23 روز است و در دو مرحله هچر و ستر انجام می شد که مرحله هچر از روز 21 ام به بعد شروع می شود. دمای مناسب برای مرحله هچر و ستر 37.5 – 37.2 درجه سانتی گراد و رطوبت مطلوب هم 58 تا 63 درصد می باشد.
 • یکی از اقدامات ضروری در دوره جوجه کشی، تفکیک تخم های نطفه‌ دار از تخم های بدون نطفه است. حضور تخم های بدون نطفه در کنار تخم های نطفه ‌دار در داخل دستگاه جوجه کشی، به ضرر تخم های نطفه ‌دار است چون دمای زیاد باعث فاسد شدن تخم های بدون نطفه می شود و تصاعد گاز های مضر از آن ها، حیات جنین را به خطر می اندازد.

نتیجه گیری در مورد پرورش قرقاول

قرقاول ها جزو زیباترین پرندگان هستند که دلیل محبوبیت آنها گوشت لذیذ و سرعت رشد بالای آن هاست. اگر تمایل به پرورش قرقاول دارید، ابتدا بهتر است در مورد شرایط جوجه کشی تخم نطفه دار این پرنده و نگهداری آنها اطلاعات لازم را به دست بیاورید سپس به مرور زمان با پرورش جوجه ها، کسب و کار خود را توسعه بدهید. اگر قصد دارید که کار خود را با تهیه تخم نطفه دار قرقاول و جوجه کشی آنها شروع کنید، ابتدا در مورد کیفیت بازار های محلی تحقیقات لازم را انجام دهید و پس از کسب اطمینان، نسبت به خرید اقدام کنید.

شرکت تخم نطفه دار داتکام با تجربه کاری و سابقه درخشان خود آماده خدمت به شما عزیزان می باشد و کافی است که هدف خود را تعیین کنید و در ادامه با کارشناسان مجرب این شرکت تماس بگیرید تا مسیر خود را پیدا کنید. تخم های نطفه دار این شرکت تحت شرایط کاملاً بهداشتی و استاندارد جمع آوری و نگهداری می شوند. بسته بندی محصولات این شرکت با استفاده از تجهیزات ضدعفونی شده انجام می شود و این ویژگی ها باعث می شود که تخم ها تحت تأثیر هیچ گونه آلودگی خارجی قرار نگیرند.

لطفا جهت برقراری ارتباط با کارشناسان مشاوره و فروش شرکت تخم نطفه دار با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :

کارشناس اول : 09104418152(کلیک کنید)

کارشناس دوم : 09104418153(کلیک کنید)

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت