بررسی ویژگی‌ها و کاربرد بیش از ۱۰ نمونه از انواع نژاد غاز

amin sokhnvarنویسنده: amin sokhnvar
بازدید: 89 بازدید
معرفی انواع نژاد غاز

انواع نژاد غاز محبوبیت زیادی در بین پرورش‌دهندگان دارند و این‌که کدام نژاد برای پرورش مناسب است، بستگی به منطقه و هدف پرورش‌دهنده دارد. نژادهای غاز در ۳ دسته سنگین، متوسط و سبک­وزن قرار می‌گیرند و ازنظر تجاری غازها برای تولید گوشت و تخم پرورش می‌یابند اما پرورش‌دهندگان متخصص و باتجربه می‌دانند که غازها عملکرد فوق‌العاده‌ای در حفظ آسایش و امنیت گله دارند. در حالت کلی، اگر بخواهیم نژادی را انتخاب و کار پرورش خود را آغاز کنیم باید نسبت به میزان گوشت دهی، تخم‌گذاری، ویژگی‌های رفتاری و … آنها آگاهی داشته باشیم تا انتخاب هوشمندانه‌تری داشته باشیم. البته، بهتر است به این نکته نیز توجه داشته باشید که شرایط پرورشی و جوجه‌کشی انواع غاز بستگی به نژاد موردنظر دارد به‌عنوان‌مثال دوره جوجه‌کشی آنها باهم فرق می‌کند و هرکدام نیازمند تنظیمات رطوبت و حرارتی و چرخش و نور آزمایی مخصوص به خود هستند. ما در این مقاله به بررسی بیش از ۱۰ مورد از انواع نژاد غاز می‌پردازیم که مطمئناً مطالعه این مقاله باعث افزایش اطلاعات شما در این زمینه خواهد شد ولی برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به لینک  پرورش غاز  و  جوجه‌کشی  غاز  مراجعه کنید و جواب سؤالاتی که در این مورد دارید را پیدا کنید. با ادامه مطلب همراه باشید:

برای تهیه  تخم نطفه‌دار  کلیک کنید:

برای تهیه  تخم نطفه‌دار غاز  کلیک کنید:


بررسی مهم‌ترین ویژگی‌های ۱۳ مورد از انواع نژاد غاز

 

لطفاً توجه داشته باشید: غازهایی که در ادامه موردبررسی قرار می‌دهیم، رایج‌ترین و محبوب‌ترین غازهای اهلی هستند و گونه‌های وحشی زیادی که در حیات‌وحش موجود می‌باشند، تحت پوشش این مقاله نیستند.

 

آفریقایی در انواع نژاد غاز

غاز آفریقایی

کاربرد: تولید گوشت، گاهی اوقات به‌عنوان برودر برای جوجه‌کشی طبیعی تخم‌های نطفه‌دار

میزان تخم‌گذاری در سال: ۲۰ تا ۴۰ تخم سفید

مبدأ: احتمالاً چین

وزن جنس نر: ۱۲٫۷ – ۱۰ کیلوگرم

وزن جنس ماده: ۱۱ – ۸ کیلوگرم

رنگ‌: قهوه‌ای / خاکستری، بوف و سفید

غاز آفریقایی پرنده‌ای بزرگ است که بدن سنگین، گردن ضخیم و فرم لاغر باعث جلوه پرنشاط و قدرتمند آن می‌شود. غاز آفریقایی روی پیشانی خود یک برآمدگی دارد که رشد کامل آن طی چند سال انجام می‌شود.

غازهای آفریقایی عمر طولانی دارند و اگر در شرایط مناسبی زندگی کنند از همان سال اول شروع به تخم‌گذاری می‌کنند و طی سال‌های طولانی به تولیدمثل خود ادامه می‌دهند. غاز آفریقایی تخم‌های بزرگی تولید می‌کند که وزن تقریبی هرکدام ۸ – ۵ اونس است و دوره جوجه‌کشی تخم نطفه‌دار غاز آفریقایی ۳۰ الی ۳۲ روز است. غازهای آفریقایی در برابر سرما از تحمل بالایی برخوردار هستند اما برجستگی موجود روی منقار آن مستعد سرمازدگی است به همین دلیل در فصل زمستان به یک پناهگاه مناسب احتیاج دارند.


غاز بوف آمریکایی

غاز بوف آمریکایی

کاربرد: تولید گوشت

میزان تخم‌گذاری در سال: ۱۵ تا ۲۵ تخم سفید

مبدأ: آمریکا

وزن جنس نر: ۱۲٫۶ – ۱۰ کیلوگرم

وزن جنس ماده: ۱۲ – ۹ کیلوگرم

رنگ‌: بوف

 

غاز بوف آمریکایی یک نژاد قهوه‌ای روشن دوست‌داشتنی است که پرهای کرمی-قهوه‌ای با لبه‌های سفید تزئین شده است و حالت دوست‌داشتنی و ظریفی به این پرنده داده است. این نژاد یکی از بزرگ‌ترین انواع نژاد غاز با وزن متوسط می‌باشد و وزن گیری آن به حدی است که برای کسب‌وکارهای کوچک پرورش غاز یا پرورش غاز در خانه، گزینه مناسبی است.

غاز بوف آمریکایی بسیار آرام و مطیع است و به‌خوبی از عهده جوجه‌کشی تخم‌ها و مراقبت از جوجه‌های خود برمی‌آیند. رنگ پرهای آن به‌گونه‌ای است که به‌اندازه نژادهای سفید، خاک و گردوغبار و آلودگی را نشان نمی‌دهند و برای اطلاع از میزان تمیزی آن می‌توانید به حاشیه‌های سفید پرهای آنها توجه کنید.


غاز بریکونغاز بوف بریکون

کاربرد: گوشت و تخم

میزان تخم‌گذاری در سال: ۱۰ تا ۲۵ تخم سفید

مبدأ: انگلستان

وزن جنس نر: ۹٫۳ – ۷٫۳ کیلوگرم

وزن جنس ماده: ۸٫۳ – ۶٫۳ کیلوگرم

رنگ: بوف

 

غازهای بریکون رشد کندی دارند و به‌اندازه انواع نژاد غاز دیگر بزرگ نیستند. بااین‌وجود کاملاً مقرون‌به‌صرفه هستند و در محیط‌های پرورشی باز عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد و حفاظت از گله را وظیفه خود می‌دانند. البته توجه داشته باشید که این نژاد هم برای تولید تخم و هم برای تولید گوشت پرورش می‌یابد.

غاز بریکون، نژادی مقاوم، هوشیار و فعال است و در صورت برخورد صحیح، اهلی می‌شوند و با سایر اعضای گله و پرورش‌دهنده سازگاری زیادی پیدا می‌کند.


پشت خاکستری در انواع نژاد غازغاز پشت خاکستری

کاربرد: تولید گوشت

میزان تخم‌گذاری در سال: ۲۵ تا ۳۵ تخم سفید

مبدأ: اروپا

وزن جنس نر: ۱۰ – ۸٫۲ کیلوگرم

وزن جنس ماده: ۹٫۱ – ۷٫۳ کیلوگرم

رنگ: بوف و سفید یا خاکستری و سفید

 

همان‌طور که از اسم و عکس این بوقلمون مشخص است، بخش بزرگی از بدن آن به رنگ سفید است و فقط پرهای ناحیه پشت و سر آن به رنگ بوف یا خاکستری است.

این پرنده زیبا، گوشت باکیفیتی با اندازه متوسط تولید می‌کند و در کنار آن تخم‌گذار خوبی نیز می‌باشد و استفاده از تخم‌های آن برای افزایش جمعیت گله، منطقی‌تری کاری است که یک پرورش‌دهنده می‌تواند انجام دهد.


غاز چینیغاز چینی

کاربرد: تولید گوشت، تولید تخم

میزان تخم‌گذاری در سال: ۴۰ تا ۸۰ تخم سفید

مبدأ: اروپا

وزن جنس نر: ۵٫۵ –۴٫۵ کیلوگرم

وزن جنس ماده: ۴٫۵ – ۳٫۵ کیلوگرم

رنگ: خاکستری، سفید

 

غاز چینی یکی از پرسروصداترین انواع نژاد غاز می‌باشد به همین خاطر به‌راحتی می‌توان از آن به‌عنوان محافظ گله و هشدار در مواقع خطر استفاده کرد. این نژاد از بهترین‌ها می‌باشد و عملکرد فوق‌العاده آن در تولید گوشت و تخم باعث شده است که اکثر پرورش‌دهندگان تمایل زیادی به پرورش این نژاد داشته باشند.

برجستگی موجود در بالای منقار غاز چینی نر بزرگ‌تر از غاز ماده است و همین ویژگی، تشخیص جنسیت را راحت‌تر می‌سازد.

از ویژگی‌های رفتاری این پرنده می‌توان به فعالیت و تحرک بالا، علاقه زیاد به جستجوی غذا از علف‌زارها و خشن و پرخاشگر بودن غاز نر اشاره کرد.


Czechغاز Czech

کاربرد: تولید گوشت

میزان تخم‌گذاری در سال: ۱۰ تا ۲۵ تخم سفید

مبدأ: آلمان

وزن جنس نر: ۵٫۵ –۵ کیلوگرم

وزن جنس ماده: ۴٫۵ – ۴ کیلوگرم

رنگ: سفید

 

اندازه غاز Czech در مقایسه با انواع نژاد غازهای دیگر کوچک‌تر است و ازنظر ظاهری شباهت زیادی به غاز رومانی دارد. پروبال این پرنده به رنگ سفید است و هیچ زیرگونه دیگری از آن وجود ندارد.

غاز Czech یک نژاد همه‌منظوره است که علاوه بر گوشت و تخم، پرهای آن نیز از کیفیت بالایی برخوردار است و برای موارد لازم (به‌عنوان‌مثال، پر کردن بالش) از این پرها نیز استفاده می‌کنند.

غاز Czech در برابر انواع بیماری‌ها مقاوم است و در تغذیه و تولیدمثل عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد. غریزه مادرانه این نژاد بالا است و در جوجه‌کشی تخم‌های نطفه‌دار و نگهداری از جوجه‌ها عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد.

این نژاد برای کشاورزان نیز گزینه خوبی است چون علاقه زیاد آنها به چرا در علفزار هم باعث از بین بردن آفات کشاورزی می‌شود و هم این‌که گوشت آن به خاطر فعالیت بالا و تغذیه طبیعی خوشمزه‌تر و خوش بافت تر است.


غاز امبدنغاز امبدن

کاربرد: تولید گوشت

میزان تخم‌گذاری در سال: ۱۰ تا ۳۰ تخم سفید

مبدأ: آلمان

وزن جنس نر: ۱۵ – ۱۲ کیلوگرم

وزن جنس ماده: ۱۳ – ۱۰ کیلوگرم

رنگ: سفید

 

غاز امبدن یکی از اصلی‌ترین نژادهای مورداستفاده در تولید غازهای تجاری می‌باشد و این به خاطر تولید گوشت بالا، اندازه بزرگ، پرهای سفید و سرعت رشد بالا است.

این نژاد در برابر بیماری‌های مختلف مقاوم است و به خاطر سرعت رشد بالا، زودتر بالغ می‌شود و معمولاً یک غاز امبدن در حدود ۲ الی ۳ سالگی به بلوغ می‌رسد.

غاز امبدن به خوب از عهده جوجه‌کشی طبیعی تخم‌ها برمی‌آید و از اوایل بهار شروع به جوجه‌کشی تخم‌های می‌نماید. دوره جوجه‌کشی تخم نطفه‌دار‌ غاز امبدن ۲۸ الی ۳۴ روز است. غاز امبدن مادر مهربان و وظیفه‌شناسی است و در برابر شکارچیان به‌خوبی از جوجه‌های خود محافظت می‌کند.

این غاز علف خوار خوبی است و عادت آنها به‌گونه‌ای است که از جستجوی غذا در علفزارها لذت می‌برند. گیاه‌خوار بودن باعث می‌شود که این پرنده زندگی در کنار آب را ترجیح دهد. غاز امبدن در برابر سرما مقاوم است و در دمای نسبتاً ملایم زیر صفر عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد.

غاز امبدن نر سروصدای بیشتری نسبت به ماده دارد و هنگام نزدیک شدن به آنها امکان دارد که صدای بوق بلندی از آنها نشنوید اما ماده‌ها در طول روز بی‌سروصدا هستند. در حالت کلی، این غازها بال‌های قوی و محکمی دارند بنابراین به‌راحتی می‌توانند پرواز کنند ولی مهاجرت نمی‌کنند.


غاز پیلگریمغاز پیلگریم

کاربرد: تولید گوشت

میزان تخم‌گذاری در سال: ۲۰ تا ۴۰ تخم سفید

مبدأ: انگلستان

وزن جنس نر: ۸٫۲ – ۶٫۳ کیلوگرم

وزن جنس ماده: ۷٫۳ – ۵٫۴ کیلوگرم

رنگ: ترکیب سفید با خاکستری روشن

 

این نژاد از سرعت رشد بسیار بالایی برخوردار است و به‌ویژه در ایالات‌متحده برای تولید گوشت پرورش می‌یابد. غاز پلیگریم دارای اندازه‌ی متوسطی می‌باشد و در میان دو نژاد آمریکایی قرار دارد که تشخیص جنسیت آن به‌طور خودکار انجام می‌شود. این تشخیص از طریق رنگ پرهای بدن پرنده انجام می‌شود به این صورت که پرهای جوجه نر به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای با منقار روشن و پرهای جوجه ماده به رنگ خاکستری زیتونی با منقار تیره است. غازهای ماده‌ای که به‌طور کامل رشد کرده‌اند به رنگ خاکستری ملایم و ناحیه صورت آنها به رنگ سفید است و رنگ پرهای خروس بالغ، سفید با لکه‌های خاکستری است.

غاز پلیگریم یکی از انواع نژاد غاز گوشتی است ولی اگر به‌خوبی مدیریت شود به‌طور متوسط ۳۵ الی ۴۰ تخم سفید تولید می‌کند که برای یک مرکز پرورش غاز بسیار مناسب است.


پومرانیان در انواع نژاد غارغاز پومرانیان

کاربرد: تولید گوشت سینه، تولید تخم

میزان تخم‌گذاری در سال: ۳۵ تا ۷۰ تخم سفید

مبدأ: آلمان

وزن جنس نر: ۱۰٫۹ – ۸٫۲ کیلوگرم

وزن جنس ماده: ۹٫۱ – ۷٫۳ کیلوگرم

رنگ: ترکیب سفید با خاکستری روشن (جنس نر) و خاکستری روشن (جنس ماده)

 

غاز پومرانیان نژاد بزرگی از انواع نژاد غاز اهلی است و از زیبایی بسیار بالایی برخوردار است. این غاز جزو نژادهای دومنظوره است که هم برای تولید گوشت و هم برای تولید تخم مورداستفاده قرار می‌گیرد. غاز پومرانیان جزو تخم‌گذارهای فصلی است و در صورت مدیریت مناسب قادر به تولید ۷۰ تخم در سال است که این تعداد تخم بسیار عالی است.

این غاز پرندگان کاملاً اجتماعی و صمیمی است ولی در حالت کلی، برخی از این غازها رفتار مطیع دارند و برخی نیز در شرایط خاص واکنش بسیار تهاجمی از خود نشان می‌دهند.


غاز رومانیغاز رومانی

کاربرد: تولید گوشت، تولید تخم

میزان تخم‌گذاری در سال: ۴۰ تا ۶۰ تخم سفید

مبدأ: آلمان

وزن جنس نر: ۶٫۳ – ۵٫۴ کیلوگرم

وزن جنس ماده: ۵٫۴ – ۴٫۵ کیلوگرم

رنگ: سفید

 

غاز رومانی یکی از قدیمی‌ترین انواع نژاد غاز است و بسته به موقعیت مکانی، برای اهداف مختلفی نگهداری می‌شود. به‌عنوان‌مثال، در آمریکای شمالی به‌عنوان پرنده زینتی، در استرالیا به‌عنوان پرنده گوشتی و تخم‌گذار پرورش می‌یابد اما در کل این غاز به‌عنوان یک نژاد گوشتی محبوب شناخته می‌شود.

از ویژگی‌های رفتاری این نژاد می‌توان به آرام و هوشیار بودن آن اشاره کرد. با این‌که جثه این غاز کوچک است ولی بعد از طی دوره رشد خود به یک پرنده گوشتی باکیفیت تبدیل می‌شود. غاز رومانی نر از قدرت بسیار بالایی برخوردار است و هر غاز نر قادر به جفت‌گیری با ۲ الی ۴ غاز ماده است.


سباستوپولغاز سباستوپول

کاربرد: موارد نمایشی و زینتی، تولید گوشت

میزان تخم‌گذاری در سال: ۳۰ تا ۵۰ تخم سفید

مبدأ: اروپای شرقی

وزن جنس نر: ۷ – ۵٫۷ کیلوگرم

وزن جنس ماده: ۶ – ۴٫۵ کیلوگرم

رنگ: سفید، بوف

 

سباستوپول، زیباترین و جذاب‌ترین غاز در بین انواع نژاد غاز است که با پرهای موجدار و فرفری خود جلب‌توجه می‌کند. این پرنده با جثه متوسط و پرهای خاص خود به‌راحتی قابل تشخص است.

این نژاد عمدتاً برای اهداف نمایشی و زینتی مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین جذابیت ظاهری آن باعث می‌شود که به یکی از بهترین گزینه‌ها برای نگهداری حیوان خانگی تبدیل شود.

این غاز نیازمند مراقبت ویژه است چون چنین پرندگان زینتی برای حفظ زیبایی و جذابیت خود نیازمند رعایت دقیق موارد بهداشتی می‌باشند. همچنین اطلاع از میزان توانایی آن برای تولیدمثل و همچنین درصد باروری تخم‌های تولید آن نیاز به‌ دقت بیشتری دارد.

از ویژگی‌ها رفتاری این غاز می‌توان به مقاومت بدنی بالا در برابر سرما، ساکت و آرام بودن و عملکرد فوق‌العاده در تخم‌گذاری اشاره کرد. البته همان‌طور که مشخص است، ساختار پرهای این نژاد برای پرواز مساعد نیست به همین دلیل این پرنده قادر به پرواز نیست.


تولوز در انواع نژاد غازغاز تولوز

کاربرد: تولید گوشت

میزان تخم‌گذاری در سال: ۲۰ تا ۴۰ تخم سفید

مبدأ: فرانسه

وزن جنس نر: ۱۳٫۶ – ۱۱٫۸ کیلوگرم

وزن جنس ماده: ۱۰٫۹ – ۹٫۱ کیلوگرم

رنگ: سفید، بوف و خاکستری

 

غاز تولوز یکی از محبوب‌ترین نژادهای تجاری است که در آمریکا طرفداران زیادی دارد. این نژاد ازنظر اندازه، بسیار بزرگ و ازنظر وزن، بسیار سنگین است و عمدتاً برای تولید گوشت و موارد نمایشی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این نژاد از برترین‌های انواع نژاد غاز گوشتی است و با جگر بزرگ، منبع خوبی برای تهیه فوی گراس می‌باشد. البته، این نژاد عملکرد ضعیفی در تخم‌گذاری دارد و برای تولید تخم مناسب نیست.

از ویژگی‌ها رفتاری برجسته این پرنده می‌توان به سازگاری، صمیمی و مطیع بودن آن اشاره کرد. همچنین، اگر غذا و فضای مناسبی را برای رشد یک غاز تولوز در نظر بگیرید، رشد آنها خیلی سرعت بالاتری خواهد داشت و این یک امتیاز مثبت برای پرورش‌دهنده است.


غاز غرب انگلیسغاز غرب انگلیس

کاربرد: تولید گوشت، تولید تخم

میزان تخم‌گذاری در سال: ۲۰ تا ۵۰ تخم سفید

مبدأ: انگلستان

وزن جنس نر: ۹٫۱ – ۷٫۳ کیلوگرم

وزن جنس ماده: ۸٫۲ – ۶٫۳ کیلوگرم

رنگ: سفید (جنس نر)، ترکیب خاکستری و سفید (جنس ماده)

 

غاز غرب انگلیس پرنده‌ای با اندازه متوسط است که به‌عنوان یک نژاد دومنظوره شناخته می‌شود. این غاز برای تولید گوشت و تخم پرورش می‌یابد ولی به خاطر وزن گیری عالی، پرورش این غاز با هدف تولید گوشت در اولویت پرورش‌دهندگان قرار دارد.

غاز غرب انگلیس یک تخم‌گذار فصلی است و معمولاً در فصل بهار تخم‌گذاری می‌کند. از ویژگی‌های رفتاری برجسته این پرنده می‌توان به مزاح آرام، رشد سریع، تحمل شرایط آب و هوایی مختلف و توانایی پرواز متوسط آن اشاره کرد.


 

نتیجه‌گیری

غاز یکی از محبوب‌ترین پرندگان است و پرورش این پرنده با هدف تولید گوشت توسط افراد زیادی انجام می‌شود. آشنایی با انواع نژاد غاز به شما کمک کرد که انتخاب هوشمندانه‌تری داشته باشید و برنامه درستی را برای آینده شغلی خود ایجاد کنید. این مقاله برای آشنایی بیشتر شما با انواع نژاد غاز تهیه شده بود و امیدواریم که از مطالعه آن لذت برده باشید.

اگر سؤالی دارید یا در مورد موضوعی نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از مشاوره

با همکار مربوطه ما بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید با ثبت نظرات، سؤالات

و پیشنهاد‌های خود به‌صورت کامنت در انتهای این مقاله، در آگاه‌سازی

هرچه بیشتر مخاطبین و علاقه‌مندان به این زمینه با ما همکاری کنید.

 

خرید تخم نطفه‌دار و جوجه:

برای راه‌اندازی مراکز پرورش طیور روش‌های مختلفی پیش روی شما قرار دارد و این خود شما هستید که باید متناسب با بودجه و توانایی‌های خود در این زمینه تصمیم بگیرید. خرید تخم نطفه‌دار و جوجه یا نیمچه از محبوب‌ترین روش‌های شروع است و کافی است با یکی از معتبرترین شرکت‌ها وارد ارتباط شوید و در صورت تائید، کار خود را با خرید محصول موردنظر شروع کنید. شرکت تخم نطفه‌دار دات کام، پیشرو و صاحب‌نام در فروش این محصولات در خدمت شما مشتریان عزیز است. محصولات این شرکت تحت شرایط کاملاً بهداشتی نگهداری و در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرند.

برای تهیه مرغوب‌ترین تخم‌های نطفه‌دار و باکیفیت‌ترین جوجه‌ها و همچنین جهت دریافت راهنمایی برای پرورش و نگهداری هر نوع نژاد از پرنده‌ها می‌توانید با مشاوران و کارشناسان باتجربه شرکت تخم نطفه‌دار تماس حاصل فرمایید.

 

محصولات مربوط به غاز را از دست ندهید:

تخم نطفه دار غاز آفریقایی خاکستری

تخم نطفه دار غاز مصری

تخم نطفه دار غاز سباستوپول

تخم نطفه دار غاز محلی

 

در ادامه بخوانید:

آشنایی با پرورش غاز

اطلاع از قیمت انواع نژاد غاز

 

منبع

سایت poultrykeeper

سایت roysfarm

 

شماره های تماس جهت دریافت مشاوره ی رایگان :

۰۹۱۰۱۴۱۰۸۵۲

۰۹۱۰۱۴۱۰۸۵۴

۰۹۱۰۸۴۳۶۹۶۲

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 2.3]
دسته بندی اخرین نوشته ها مقالات آموزشی غاز
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت